I. Štefanca nahradí v NR SR E. Jurzyca, presadzuje transparentnosť

Eugen Jurzyca Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 27. júna (TASR) - V konsolidácii verejných financií nesmieme poľaviť, hoci sa zdá, že už konsolidovať netreba. Nie je to však pravda. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Eugen Jurzyca, ktorý sa v utorok stane poslancom Národnej rady SR. Nahradí Ivana Štefanca, ktorý odíde do europarlamentu.

Konsolidácia verejných financií bude jednou z tém, ktorým sa chce Jurzyca venovať. Tvrdí, že ak prestaneme konsolidovať, o niekoľko rokovať sa dostaneme do bodu, kedy už nepomôže nič iné, len drastické opatrenia. Odvoláva sa na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť.

"Dnes sa zdá, akoby konsolidácia pomaly nebola potrebná, ale z grafu jasne vidno, že máme približne desať rokov do bodu, v ktorom ak nič neurobíme, ak nebudeme konsolidovať, dostaneme sa do stopercentne neudržateľnej situácie," opísal Jurzyca, ktorý nie je zástancom jednorazových riešení. Je skôr za neustálu konsolidáciu, ktorá ľudí tak veľmi nebolí ako možné drastické riešenia.

"Nesmieme prestať v konsolidácii a nesmieme sa spoliehať na jednorazové opatrenia. Ak nebudeme konsolidovať priebežne, dopad bude taký, že o nejakých desať rokov sa verejné financie buď rozpadnú, alebo budeme musieť prinášať dramatické opatrenia, ktoré budú veľmi tvrdé," upozornil.

V parlamente sa mieni venovať aj školstvu, vo vláde Ivety Radičovej pôsobil ako minister školstva. Je za prepojenie trhu práce so školstvom. Preferuje súťaž, v ktorej vysoké aj stredné školy súperia v tom, ktorá dokáže pre trh práce zabezpečiť úspešných absolventov. Štát tú súťaž podľa neho nemá deformovať. V súčasnosti to ale robí, napríklad normatívmi. "Často idú školám, ktoré sú menej efektívne," poznamenal.

Jurzyca tiež mieni bojovať za transparentnosť. "Je to fenomén, ktorý v uplynulom desaťročí najviac pomohol zefektívniť fungovanie verejnej správy v tejto krajine," vysvetlil s tým, že v transparentnosti má Slovensko ešte rezervy.

Ivan Štefanec, ktorý dnes končí v parlamente, považuje Jurzycu za posilu pre klub SDKÚ-DS. "Príde za mňa viac než plnohodnotná náhrada," vyhlásil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.