Slovenskí juniori v hokejbale sú svetový unikát

Na snímke radosť slovenských hokejbalových reprezentantov do 20 rokov po zisku titulu majstrov sveta Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 30. júna (TASR) - Slovenskí hokejbaloví reprezentanti do 20 rokov získali na majstrovstvách sveta juniorov v Bratislave zlaté medaily. V nedeľňajšom večernom finále na Zimnom štadióne V. Dzurillu zvíťazili nad rovesníkmi z Česka 5:3. Zverenci trénera Dušana Danka tak napodobnili slovenské výbery do 16 a 18 rokov, ktoré na domácich MSJ takisto v nedeľu vybojovali tituly svetových šampiónov.

Slovenská "dvadsiatka" mala v derby s Českom výborný vstup, keď po 11 minútach viedla zásluhou gólov Róberta Vargu a Miloslava Cebu 2:0. Súper síce v 24. minúte znížil po zásahu Sameka, no domáci odpovedali už za 44 sekúnd, keď im dvojgólový náskok vrátil Daniel Okuliar. V pohode hrajúci Slováci potom nastrieľali rivalovi ďalšie dva góly a bolo jasné, že si už víťazstvo nenechajú vziať. V samom závere stretnutia dovolili Čechom už iba skorigovať skóre na konečných 5:3.

SR 20 nenašla na turnaji premožiteľa, keď v ôsmich vystúpeniach 6-krát zvíťazila a 2-krát remizovala.

Slovenské mládežnícke výbery tak dosiahli na MSJ nevídaný zlatý hetrik, keď triumfovali vo všetkých troch kategóriách, čo sa dosiaľ žiadnemu inému tímu nepodarilo. Bronzové medaily si v kategórii do 20 rokov odniesli z Bratislavy Američania, ktorí v dueli o 3. miesto zdolali Kanadu 4:2.

Finále MSJ 20 v hokejbale

Aj slovenskí reprezentanti do 18 rokov dobyli titul majstrov sveta vďaka finálovému triumfu nad rovesníkmi z Česka. Západných susedov zdolali vďaka výbornému defenzívnemu výkonu 2:0. Prvý gól súboja strelil už v 16. sekunde Matúš Súkeľ po prihrávke od brata Jakuba Súkeľa. V 32. minúte mohol poistiť náskok domácich Šotek, ale gól mu rozhodcovia neuznali pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. V dramatickom závere odvolali Česi brankára, no pri závare trafili iba hornú žrď. O pár sekúnd neskôr spečatil slovenský triumf Marco Halama gólom do prázdnej bránky.

"Rýchly gól nám veľmi pomohol. Zápas sme potom vďaka veľkej vôli a srdcu dotiahli až do konca," uviedol po finále pre oficiálnu internetovú stránku MSJ brankár SR 18 Filip Surák. Finálový zápas priniesol veľkú drámu, najmä jeho záver. Česi mali tri minúty pred koncom veľkú možnosť vyrovnať v presilovke. "Ten záver bol veľmi ťažký, bol som už unavený, najmä z toho tepla. Našťastie sme to však ustáli a gólom do prázdnej brány poistili výhru," povedal šťastný hrdina zápasu, ktorého okrem titulu hriala aj vychytaná nula. "Tá bola iba čerešničkou na torte. Dôležité je, že sme zvíťazili a bolo naozaj jedno, akým skóre," skromne dodal Surák, ktorý si po zápase odniesol aj individuálnu cenu pre najužitočnejšieho hráča slovenského tímu. V kategórii do 18 rokov putuje bronz do USA, ktoré si v zápase o 3. miesto poradili v zámorskom derby s Kanadou rovnako 2:0.

Slovenská "osemnástka" tak napodobnila úspech hokejbalovej reprezentácie do 16 rokov, ktorá pár hodín predtým takisto získala na MSJ v Bratislave zlato. Vo finále si slovenská "šestnástka" v dramatickom súboji poradili s Kanadou tesne 2:1.

Po bezgólovej prvej tretine sa vedenia ujali hráči "javorového listu", v poslednej tretine však mladí Slováci otočili priebeh po góloch Lukáša Olejníka a Borisa Martančíka. Slováci obhájili titul spred dvoch rokov z MSJ v Českej republike a odplatili Kanade prehru zo skupiny.

"Je to skvelý pocit. Chcem sa strašne poďakovať chalanom, od prvého po posledného. Lepší kolektív som ešte nezažil. Veľká vďaka patrí aj divákom," povedal po triumfe pre oficiálnu webstránku šampionátu hráč SR 16 Lukáš Olejník. Mladý útočník Kežmarku strelil vo finále veľmi dôležitý gól na 1:1 a stal sa najlepším strelcom i najlepším útočníkom turnaja. "Som rád, že mi to tam spadlo. Že som bol najlepším strelcom, na to som vôbec nemyslel, prvoradý je titul a ten patrí nám. Tréneri nám vraveli, že ak chceme byť majstri, tak si to v prvom rade musíme zaslúžiť. To sme splnili a podľa mňa je titul v správnych rukách," dodal Olejník. Bronz si z Bratislavy odnáša česká "šestnástka", ktorá v súboji o 3. miesto zdolala Švajčiarsko 4:1.

Úspech 16-tky inšpiroval aj o dva roky starší slovenský výber. Hráči 18-tky v hľadisku povzbudzovali mladších kolegov a túžili ich napodobniť. "Keď sme videli, ako chalani na modrej spievali hymnu, každému sa v ten moment v hlave ujasnila jedna vec. Že chceme aj my zažiť ten krásny pocit," dodal brankár SR 18 Surák.

MS juniorov - výsledky:

U16:

finále:

Kanada - SLOVENSKO 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Góly: 26. Daniels (Mason) – 31. Olejník (Nauš), 40. Martančík (Svitana)

o 3. miesto:

Česko - Švajčiarsko 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

o 5. miesto:

Nemecko - Veľká Británia 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

U18:

finále:

SLOVENSKO - Česko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 1. M. Súkeľ (J.Súkeľ), 45. Halama

Kanada - USA 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Švajčiarsko - Veľká Británia 19:0 (9:0, 9:0, 1:0)

U20:

finále:

SLOVENSKO - Česko 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)

Góly: 4. Varga (Drozd, Mráz), 11. Cebo (Paulík), 24. Okuliar (Mráz), 28. Frkáň (Okuliar, Mráz), 34. Mráz (Frkáň, Okuliar) – 24. Samek, 44. Markytán, 44. Kohout (Špaček).

Zostava SR 20: Šimeček (Bolibruch) - Frkáň, Mendel, Svetlík, Tarabík, Šterbák, Kundľa, Kromka, Kapralčík - Varga, Šibík, Slezák, Mráz, Paulík, Cebo, Lipovský, Drozd, Tomečko, Kohút, Fečunda, Hirkala, Ďurkovič, Okuliar

Kanada - USA 2:4 (0:0, 1:0, 1:4)

Švajčiarsko - Rakúsko 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)