Najvyšší súd rozhodol, že rabínsky súd nemôže nariadiť obriezku

Tel Aviv 30. júna (TASR) - Najvyšší súd v Izraeli zrušil rozhodnutie rabínskeho súdu, ktorý nariadil rozvádzajúcej sa matke zabezpečiť obriezku svojho syna ako podmienku pre uznanie rozvodu.

Foto: TASR/AP

Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Hoci obriezka nie je pre židovské obyvateľstvo Izraela zákonne povinnou praxou, rabínsky súd pojednávajúci vo veci žiadosti o rozvod židovského manželského páru rozhodol, že žena musí splniť želanie svojho manžela, aby ich ročný syn bol obrezaný obradným spôsobom, v hebrejčine známym ako "brat mila". Rituál sa uskutočňuje zvyčajne na ôsmy deň po narodení dieťaťa.

Súd vo svojom rozhodnutí nariadil žene platiť pokutu 500 šekelov denne (107 eur), až kým sa obriezka chlapca neuskutoční. Matka sa proti rozhodnutiu rabínskeho súdu odvolala na najvyšší súd.

Rabínske súdy v Izraeli rozhodujú v otázkach manželstva a pôsobia pod dohľadom ministerstva spravodlivosti. Najvyšší súd, ktorý má právo zvrátiť rozhodnutia rabínskych súdov, konštatoval, že náboženský súd v tomto prípade prekročil svoju právomoc, keď nariadil obriezku, pretože tá by mohla ohroziť zdravie maloletého chlapca. Podľa súdu je zdravotné riziko obriezky oveľa väčšie, ak sa, ako v tomto prípade, vykoná oveľa neskôr ako zvyčajne, teda hneď po narodení.

"Záležitosť obriezky by nemala byť spomínaná v rozhodnutí o rozvode," uviedol v nedeľu najvyšší súd vo svojom rozsudku. Rozvodom by sa podľa najvyššieho súdu ďalej mal zaoberať sekulárny rodinný súd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.