Slovenské úrady práce by mali prísť o právnu subjektivitu

Bratislava 30. júna (TASR) – Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku by mali prísť o právnu subjektivitu rozpočtových organizácií.

Ilustračné foto Foto: TASR

Počíta s tým návrh novely zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti, ktorý predložilo ministerstvo práce do medzirezortného pripomienkového konania na základe vládou schváleného Národného programu reforiem SR 2014.

Zámerom je podľa programu reforiem najmä prehodnotiť systém inštitúcií služieb zamestnanosti a efektivitu ich riadenia tak, aby výsledkom bola vyššia flexibilita a kapacita poskytovaných personalizovaných služieb zamestnanosti. "V prvom kroku, v období rokov 2014 až 2015 v rámci reformy ESO, sa generálne riaditeľstvo aj pobočky úradov práce integrujú do jedného subjektu," uvádza sa v materiáli. Zmena má umožniť Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) lepšie riadiť jednotlivé úrady práce a ich personálne obsadenie.

Hlavnou novinkou, ktorú prináša návrh zákona, je zrušenie právnej subjektivity úradov ako rozpočtových organizácií. "Cieľom je zmodernizovať výkon štátnej správy tak, aby bola vykonávaná a organizovaná flexibilne, diferencovane podľa potrieb obyvateľov a regiónov, v ktorých žijú, a aby boli zabezpečené rovnaké podmienky pre všetkých občanov pri výkone štátnej správy v predmetnej oblasti," konštatuje rezort práce v predkladacej správe.

Novelou sa má zaistiť lepšia koordinácia štátnej správy na úseku sociálnych vecí a služieb zamestnanosti, pričom vo vzťahu k občanovi bude zachovaná adresnosť poskytovaných služieb. Navrhované riešenie podľa ministerstva okrem zvýšenia kvality výkonu odborných činností zjednoduší riadiace vzťahy zjednotením riadiacej a kontrolnej činnosti. Postavenie riaditeľa úradu by sa malo zároveň zmeniť z politickej funkcie na funkciu vedúceho zamestnanca v štátnej službe.

V súvislosti so zmenou právnej subjektivity úradov práce bude potrebné upraviť aj ďalšie právne predpisy, a to konkrétne zákon o službách zamestnanosti a zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele. Navrhovaná účinnosť novely je od 1. januára 2015.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.