Predsedníctvo SR vo V4 sa zameria na ekonomiku

Na snímke podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie na tému priority Slovenska počas predsedníctva V4 30. júna 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 30. júna (TASR) - Slovenská republika prevezme od 1. júla jednoročné predsedníctvo vo V4 po Maďarsku. Hlavným mottom je "Dynamický Vyšehrad pre Európu a svet". Informoval o tom dnes minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Slovensko bude šéfovať V4 po štvrtýkrát.

"Program slovenského predsedníctva sme zamerali na konsolidáciu verejných financií, stimuláciu ekonomického rastu, na predchádzanie daňovým únikom a daňovým podvodom v krajinách V4," uviedol Lajčák. Ako dodal, slovenské predsedníctvo sa chce orientovať na posilnenie koordinačných mechanizmov V4 na pôde Európskej únie. "Po voľbách do Európskeho parlamentu a v súvislosti s následným obsadzovaním postov v Európskej komisii bude našou úlohou nastaviť komunikačné kanály krajín V4 s novými orgánmi EÚ," doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Koordinácia vonkajších aktivít

Na snímke podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (prvý sprava), štátny tajomník MZVaEZ SR Peter Javorčík (v strede) a autorka loga Anna Schaleková (vľavo) počas tlačovej konferencie na tému priority Slovenska počas predsedníctva V4 30. júna 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Ako dodal, jedným z cieľov nášho predsedníctva bude aj pokračovať vo formáte rozšírenej spolupráce tzv. V4+. "Je v záujme krajín V4, aby koordinovali svoje vonkajšie aktivity, keďže z pohľadu globálnych partnerov sme vnímaní ako jeden celok. A v neposlednom rade, naším zámerom bude presadzovať už rozbehnuté projekty V4 spoločného záujmu v oblasti energetickej bezpečnosti, dopravy a obrany, ktoré sú dôležité pre vnútornú súdržnosť celého regiónu strednej Európy," zdôraznil Lajčák.

Podľa jeho slov sa V4 nachádza v jednom z najproduktívnejších a dynamických období vo svojej histórii a v treťom desaťročí svojej existencie je považovaná za rešpektovaného, efektívneho a iniciatívneho partnera. "Slovenská republika chce naďalej využívať Vyšehradskú štvorku ako prioritný formát regionálnej spolupráce v strednej Európe. Sme radi, že táto spolupráca sa čoraz viac sústreďuje na praktické témy a projekty, ktoré prinášajú úžitok našim krajinám a obyvateľom regiónu V4," doplnil Lajčák.

Logo slovenského predsedníctva

Na snímke logo predsedníctva Slovenska 2014/2015 vo Vyšehradskej skupine (V4), ktoré dnes predstavil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie 30. júna 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

MZV dnes zároveň predstavilo logo slovenského predsedníctva, ktoré vzišlo zo študentskej súťaže, do ktorej sa zapojilo okolo 70 záujemcov. Podľa Lajčáka celý proces výberu loga vyšiel rezort na menej ako 1000 eur. Víťaz sa dostane na štvortýždňovú stáž na jednom zo zastupiteľských úradov. Slovenské predsedníctvo bude zároveň prvé, ktoré bude na komunikáciu využívať sociálnu sieť Twitter.

V4 je zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín – Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Poľskej republiky. Ide o neformálnu regionálnu štruktúru štyroch susediacich členských krajín EÚ a NATO, ktoré sa hlásia k rovnakým hodnotám. Spolupráca V4 funguje na báze ročných predsedníctiev, ktoré trvajú od 1. júla do 30. júna nasledujúceho roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.