Indická raketa vyniesla na obežnú dráhu päť satelitov

Naí Dillí 30. júna (TASR) - Indická raketa vyniesla dnes na obežnú dráhu päť zahraničných družíc, oznámila agentúra DPA.

Štart indickej rakety Polar, ktorú pripravila Indická organizácia pre výskum vesmíru z vesmírneho centra na indickom ostrove Sriharikota 30. Júna 2014. Foto: TASR/AP

Nosná raketa PSLV indickej vesmírnej agentúry ISRO odštartovala z kozmodrómu na ostrove Šríharikota v južnom štáte Ándhrapradéš.

Družice sa podarilo úspešne umiestniť na obežnú dráhu vo výške 660 kilometrov nad Zemou. Medzi nimi je aj francúzsky 714-kilogramový satelit SPOT-7 určený na pozorovanie Zeme. Ďalšie boli menšie zariadenia z Nemecka, Kanady a Singapuru.

Nový premiér Indie Naréndra Módí pri tejto príležitosti vyzval indických expertov na vesmírne technológie, aby vyvinuli satelit, ktorý by slúžil potrebám celého juhoázijského regiónu. Profitovať by z neho mali členské krajiny Juhoázijského združenia pre regionálnu spoluprácu (SAARC).

India už vyvinula vlastné sofistikované satelity a moderné typy nosných rakiet. Celkovo už od roku 1999 vyniesla do vesmíru 40 zahraničných družíc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.