Rezort vnútra spustil Elektronické trhovisko

Tlačová konferencia pri príležitosti spustenia projektu Elektronický kontraktačný systém (EKS) Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 1. júla (TASR) – Ministerstvo vnútra SR dnes spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS). Ide o Elektronické trhovisko, teda systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu. Informovala o tom Tatiana Behrová, poradkyňa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a zástupcovia konzorcia, ktoré EKS pre ministerstvo dodáva.

"Elektronické trhovisko je nástrojom na zefektívnenie procesov verejného obstarávania, to je to najdôležitejšie čomu sa tešíme my verejní obstarávatelia. Proces sa skráti z troch-štyroch mesiacov na jeden týždeň," povedala Behrová. Ďalšou výhodou je podľa nej zjednodušenie administrácie a tiež tvrdí, že ide o významný protikorupčný nástroj, pretože štát, obce, či vyššie územné celky budú nakupovať v priamom prenose a celý proces bude na webe.

Dodávatelia sa od dnes môžu na internetovej stránke EKS zaregistrovať. "Dodávatelia by sa mali zaregistrovať, aby si siahli na verejné zdroje. Množstvo dodávateľov sa sťažuje, že je pre nich systém verejného obstarávania nezrozumiteľný, zložitý a že sa nevedia zaradiť medzi dodávateľov za verejné zdroje," povedala Behrová. Druhou, zatiaľ dostupnou funkciou je opisovanie predmetov zákaziek. Podľa Behrovej ju môže využiť každý, kto si myslí, že vie najlepšie zadefinovať opis predmetu zákazky. Ministrova poradkyňa odhadla, že prvé obchody na Elektronickom trhovisku by mohli prebehnúť už na jeseň.

Elektronický kontraktačný systém bude mať okrem Elektronického trhoviska aj ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím nástrojom je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie, či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.