RegioJet vlani prehĺbil stratu, Student Agency zvýšila zisk

Ilustračná foto FOTO TASR/Pavel Neubauer

Praha 4. júla (TASR) - Železničný dopravca RegioJet podnikateľa Radima Jančuru prehĺbil v minulom roku stratu o 18 miliónov na 92 miliónov Kč (3,35 milióna eur). Počet cestujúcich síce medziročne vzrástol o 40 %, no tržby sa zvýšili len o 28 % na 317 miliónov Kč. Informoval o tom server iDNES.cz.

Podľa denníka Mladá fronta DNES ďalšia Jančurova spoločnosť Student Agency v minulom roku zvýšila zisk pred zdanením na 151 miliónov Kč zo 144 miliónov Kč v predchádzajúcom roku.

Jančura predpokladá, že v tomto roku sa strata RegioJetu zmenší. K zlepšeniu hospodárenia by malo prispieť predlžovanie vlakov o ďalšie vagóny, ktoré firma nakúpila. Zo strát podnikateľ, podobne ako ďalší vlakový dopravca Leo Express, viní České dráhy, ktoré údajne zneužívajú dominantné postavenie na trhu a ponúkajú podnákladové ceny cestovných lístkov.

RegioJet vstúpil na české železnice v septembri 2011, keď začal jazdiť na trati Praha - Ostrava. Minulý rok vlaky dopravcu zarábali len na Slovensku, kde firma na objednávku ministerstva dopravy prevádzkuje spoje medzi Bratislavou a Komárnom. Na Slovensku bol minulý rok pre firmu ziskový, zarobila asi 15.000 eur. Od decembra sa RegioJet chystá na Slovensku vypravovať diaľkové spoje medzi Bratislavou a Košicami.

Student Agency, ktorá predáva letenky a zájazdy a prevádzkuje autobusy, zvýšila minulý rok tržby o 14 % na 1,85 miliardy Kč. Viac než miliarda z toho podľa denníka pripadá na autobusy.

(1 EUR = 27,439 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.