Novela ústavy zakazujúca export vody prejde pripomienkovým konaním

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 15. júla (TASR) – Novela Ústavy SR zakazujúca vývoz slovenskej vody do zahraničia prejde medzirezortným pripomienkovým konaním. Ministerstvo životného prostredia ju do legislatívneho procesu predložilo v pondelok (14.6.).

Hovorca rezortu Maroš Stano informoval, že pôjde o štandardné konanie. Ostatné ministerstvá, inštitúcie a verejnosť bude mať na predloženie pripomienok 15 dní, lehota nebude v tomto prípade skrátená.

Znenie novely predseda vlády SR Robert Fico, šéf parlamentu Pavol Paška a minister životného prostredia Peter Žiga predstavili 10. júla. "Preprava alebo prevod vody odobratej zo zdrojov podzemných vôd, z prírodných liečivých zdrojov, z prírodných zdrojov minerálnych vôd, zo zdrojov geotermálnych vôd, z vodných tokov a zo zdrojov povrchových vôd cez hranice SR sa zakazuje," citoval v parlamente text novely Fico.

Text je v návrhu zverejnenom na portáli právnych predpisov doplnený formuláciou: „...to sa netýka pitnej vody, minerálnej vody a prírodnej liečivej vody balenej do spotrebiteľských obalov na území Slovenskej republiky a poskytnutia vody do zahraničia ako humanitárnej pomoci a pomoci obyvateľstvu v núdzových situáciách. Podrobnosti ustanoví zákon."

Ministerstvo v dôvodovej správe vysvetľuje, že zákaz je upravený v súlade so Zmluvou o fungovaní EÚ, ktorá v článku 36. určuje odôvodnené prípady, kedy môže byť zakázaný alebo obmedzený dovoz, vývoz alebo tranzit tovaru. "Uplatnené sú princípy ochrany zdravia a života ľudí a zvierat a verejná bezpečnosť, pretože voda ako životne dôležitá zložka životného prostredia je nenahraditeľná surovina a prírodné bohatstvo, ktorá má strategický význam pre bezpečnosť štátu, a ktorej nedostatok môže spôsobiť ohrozenie života a zdravia obyvateľstva alebo ohroziť plnenie základných funkcií štátu," píše sa v správe.

Zákaz vývozu sa bude týkať nielen podzemných vôd, ale tiež vody odobratej ako surovina zo zdrojov povrchovej vody. Slovensko podľa Žigu neporuší medzinárodné zmluvy a medzivládne dohody o využívaní hraničných vôd, rozumejú sa nimi povrchové aj podzemné vody, ktorými prebieha, alebo ktoré pretína štátna hranica.

S návrhom zakotviť zákaz vývodu vody do ústavy prišiel vládny Smer-SD po tom, ako opozícia kritizovala návrh novely vodného zákona ministra Žigu. Zmena základného zákonu štátu by podľa návrhu mala byť účinná od 1. decembra 2014. Aby v parlamente prešla, musia ju podporiť aj opoziční poslanci, Smeru-SD totiž chýba do potrebných 90 hlasov sedem.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.