Šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií žiada vysvetliť úľavu pre Duslo

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Ivanič

Bratislava 17. júla (TASR) – Predseda výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Viliam Novotný (SDKÚ-DS) sa dnes obrátil listom na ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Upozornil ho, že v prípade schválenia investičnej pomoci pre spoločnosť Duslo Šaľa by mohlo dôjsť k podozreniu z porušenia zákona o Ochrane verejného záujmu.

Novotný ministra upozornil, že podľa tohto ústavného zákona verejný funkcionár nesmie využívať svoju funkciu na získavanie výhod vo svoj prospech, v prospech jemu blízkych osôb ani iných fyzických alebo právnických osôb. Naráža na fakt, že Pavlis v minulosti podnikal spolu s Andrejom Babišom, ktorého skupina Agrofert je vlastníkom chemičky.

„Preto som ministra hospodárstva požiadal o vysvetlenie jeho vzťahu k pánovi Andrejovi Babišovi, ministrovi financií Českej republiky a k spoločnostiam zo skupiny Agrofert, za účelom vylúčenia možného konfliktu záujmov“, priblížil Novotný obsah svojho listu.

Chemička, ktorá patrí skupine Agrofert by mala dostať od štátu desaťročné daňové prázdniny v celkovom objeme 58 miliónov eur. Za to má preinvestovať 300 miliónov eur a udržať zamestnanosť v podniku. Daňová úľava sa má týkať investície do výroby čpavku. Schváliť ju musí Európska komisia.

Šéf parlamentného výboru je zámerom znepokojený. Pripomenul, že po novele zákona o investičnej pomoci o schválení daňovej úľavy rozhoduje už len samotný minister hospodárstva, ktorý za poskytnutie nesie zodpovednosť. Novotný podľa jeho slov verí, že bude v osobnom záujme ministra danú záležitosť vysvetliť a získať si dôveru verejnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.