Haváriu alžírskeho lietadla zrejme spôsobilo počasie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Paríž 25. júla (TASR) - Trosky zmiznutého civilného dopravného lietadla spoločnosti Air Algérie lokalizovali dnes večer na území Mali, v oblasti pri hraniciach s Burkinou Faso. Informoval o tom veliteľ hlavného štábu armády Burkiny Faso, generál Gilbert Diendiéré.

Podľa online vydania denníka Figaro sa v Ouagadougou dnes večer konalo rokovanie krízového štábu, po ktorom generál Diendiéré novinárov informoval, že trosky lietadla typu McDonnell Douglas 83 sa podarilo lokalizovať asi 50 kilometrov severne od hraníc s Burkinou Faso, v oblasti Gossi. Mesto Gossi leží asi 100 kilometrov juhozápadne od mesta Gao, ktoré je najväčším na severe Mali.

Lietadla spoločnosti Air Algérie, smerujúce do Alžíru, zmizlo dnes nadránom nad severnou časťou Mali asi 50 minút po štarte zo západoafrického štátu Burkina Faso.

Generál Diendiéré spresnil, že zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne správy o príčinách nešťastia, ani o osude viac ako 110 cestujúcich na palube a šiestich členoch posádky zo Španielska.

Okrem 51 francúzskych občanov bolo medzi cestujúcimi aj 27 osôb z Burkiny Faso, osem z Libanonu, šesť z Alžírska, päť z Kanady, štyri z Nemecka, dve z Luxemburska a po jednom občanovi Švajčiarska, Belgicka, Egypta, Ukrajiny, Nigérie, Kamerunu a Mali.

Podľa špekulácií mala lietadlom cestovať aj dcéra súčasného kubánskeho vodcu Raúla Castra - Mariela. Túto správu, potvrdenú medzičasom rôznymi médiami, napokon samotná Castrová osobne poprela.

Medzi cestujúcimi by malo byť aj 51 Francúzov. Francúzske médiá v noci nadnes informovali, že v piatok do Ouagadougou pricestuje štátna tajomníčka pre Francúzov žijúcich v zahraničí Fleur Pellerinová, ktorú tam vysiela minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

Informáciu o lokalizovaní vraku lietadla zverejnil dnes večer aj malijský prezident Ibrahim Boubakar Keita. Podľa jeho slov sa trosky nachádzajú v oblasti medzi mestami Kidal a Tessalit na odľahlom severe Mali.

Paríž vysiela vojenskú jednotku

Kancelária francúzskeho prezidenta dnes potvrdila, že vrak lietadla leteckej spoločnosti Air Algérie, ktoré zmizlo krátko po štarte, sa našiel v Mali, v blízkosti hraníc s Burkinou Faso.

Lietadlo typu McDonnell Douglas 83 spoločnosti Air Algérie, smerujúce do Alžíru, zmizlo vo štvrtok nadránom nad severnou časťou Mali asi 50 minút po štarte zo západoafrického štátu Burkina Faso. Na jeho palube bolo 110 cestujúcich a šiesti členovia posádky.

Podľa dostupných informácií 51 spomedzi cestujúcich boli Francúzi. Francúzsko dnes oznámilo, že na miesto, kde sa našli trosky lietadla, vysiela vojenskú jednotku, aby zabezpečila miesto nešťastia a sústredila prvé informácie o možnom priebehu nehody.

Podľa tlačovej služby Elyzejského paláca sa vrak lietadla podarilo jednoznačne identifikovať aj napriek tomu, že je veľmi poškodený.

Do stavu pohotovosti boli uvedené aj francúzske jednotky, ktoré sa v Mali už vyše roka zúčastňujú na vojenskej misii voči islamistom.

Na vine je počasie

Príčinou havárie lietadla spoločnosti Air Algérie, ktoré sa vo štvrtok zrútilo nad Mali, boli pravdepodobne zlé poveternostné podmienky. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzskych predstaviteľov.

Úrad francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda dnes oznámil, že sa podarilo objaviť vrak stroja neďaleko hranice s Burkina Faso. Zároveň dodal, že nehodu nikto neprežil, napísala agentúra DPA.

Lietadlo typu McDonnell Douglas smerujúce do Alžíru zmizlo vo štvrtok nadránom nad severnou časťou Mali asi 50 minút po štarte zo západoafrického štátu Burkina Faso. Na jeho palube bolo 110 cestujúcich a šiesti členovia posádky; z pasažierov bolo 51 Francúzov.

"Myslíme si, že lietadlo havarovalo z dôvodov súvisiacich s poveternostnými podmienkami. V tejto chvíli nemôžeme vylúčiť žiadnu teóriu," povedal minister vnútra Bernard Cazeneuve.

Nezávisle od neho povedal minister pre dopravu Frederic Cuvillier, že na mieste havárie bol prítomný silný zápach leteckého benzínu a trosky boli rozptýlené na relatívne malom priestore. Oba tieto fakty naznačujú, že nehodu spôsobilo zlé počasie, pripomína Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.