Šéf americkej diplomacie Kerry vypracoval nový návrh prímeria v Gaze

Šéf americkej diplomacie John Kerry Foto: TASR/AP

Tel Aviv 25. júla (TASR) - Americký minister zahraničných vecí John Kerry vypracoval nový návrh zameraný na dosiahnutie prímeria medzi Izraelom a Palestínčanmi v pásme Gazy. Podľa agentúry DPA o tom informoval izraelský denník Haarec.

Kerry podľa neho predstavil návrh obom stranám a podľa nemenovaného izraelského predstaviteľa očakáva odpoveď od exilového lídra palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Chálida Mašála dnes.

Návrh, ktorý Kerry predstavil izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi v stredu, vyzýva na dočasné prímerie v trvaní jedného týždňa. Izraelské obranné sily sa počas týchto siedmich dní nebudú musieť úplne stiahnuť z pásma Gazy.

Návrh tiež apeluje na Izrael a Hamas, aby začali rokovať o trvalejšom dohovore so sprostredkovaním Egypta; pričom sa na týchto rokovaniach má zúčastniť aj palestínska samospráva.

Kerryho plán zároveň vyzýva Spojené štáty, generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a EÚ na poskytnutie garancií, že sa rokovania budú zameriavať na odzbrojenie Gazy od rakiet, likvidáciu pašeráckych tunelov a ukončenie blokády Gazy, ako aj obnovu škôd, ktoré pásmo Gazy utrpelo.

Americký minister zahraničných vecí dnes v popoludňajších hodinách odcestuje z egyptskej Káhiry, pripomína DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.