Na obnove hradov a torzálnej architektúry pracuje 449 nezamestnaných

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 25. júla (TASR) - Do obnovy kultúrneho dedičstva je tento rok zapojených 449 nezamestnaných. Tí pracujú na záchrane rôznych hradov, mestských opevnení, obnove bunkrov či parku pri kaštieli v Spišskom Hrhove. Ide o viacročný spoločný projekt ministerstiev kultúry a práce.

Rezort kultúry v rámci svojho dotačného programu poskytne finančnú pomoc žiadateľom o obnovu a konzerváciu torzálnej architektúry. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) zase zdroje na zamestnávanie uchádzačov o prácu z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu.

Tento rok prišlo k zdržaniu prác, čo spôsobilo rokovanie s Európskou komisiou súvisiace s chýbajúcou udržateľnosťou pracovných miest. Na to, aby mohli byť financované z Európskeho sociálneho fondu, je potrebná udržateľnosť vytvorených pracovných miest určité obdobie od skončenia projektu. V týchto prípadoch tomu tak nie je. Ministerstvo práce, preto muselo rokovať s komisiou, pričom argumentovalo záchranou kultúrneho dedičstva, na ktorom sa podieľajú nezamestnaní.

Zamestnávateľ sa zaviaže vytvoriť príslušný počet pracovných miest na maximálne šesť mesiacov, zabezpečí im prácu a zaškolí ich. Podľa typu vykonaných prác sa vytvoria dve pracovné skupiny - pomocný pracovník a odborný pracovník.

Na platy nezamestnaných pôjde tento rok 1,8 milióna eur. "Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na základe dohody so zamestnávateľom v rámci podpory zamestnanosti poskytujú príspevok na vykonávanie obnovy objektov kultúrneho dedičstva," priblížila pre TASR Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVR. Zmluvy zamestnávateľov s úradmi sa uzatvárajú postupne od 19. júna aj v júli, pričom trvajú väčšinou do konca tohto roka.

Najvyšší príspevok 100.600 eur je určený na ukončenie obnovy paláca hradu nad obcou Vinné, ktorú vykonáva občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta z Michaloviec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.