Zrušenie uznesenia na zoznam sudcov ESĽP môže iniciovať len Súdna rada

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 25. júla (TASR) - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák už od Súdnej rady SR dostal odpoveď na svoj list zo 14. júla, v ktorom ju požiadal o urýchlené predloženie nového zoznamu kandidátov na sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Pre TASR to potvrdil riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

Súdna rada ministra informovala, že tak neurobí, pretože dospela k názoru, že nemá v tomto čase a za platného právneho stavu zákonné možnosti predložiť nový zoznam kandidátov. "Faktom však zostáva, že predloženie kandidátov SR na post sudcu ESĽP je v zmysle Ústavy SR plne v kompetencii Súdnej rady SR," upozorňuje Susko.

Ako vysvetlil, predkladateľom zoznamu kandidátov bol predseda Súdnej rady SR. Ten vláda schválila svojím uznesením vlani 4. decembra. "Podľa ustálenej praxe môže zmenu respektíve zrušenie uznesenia iniciovať iba samotný predkladateľ, v tomto prípade Súdna rada SR. Nemôže tak spraviť minister Miroslav Lajčák a ani iný člen vlády," zdôraznil Susko.

Tento zoznam nebol zatiaľ oficiálne predložený Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy (PZ RE). Ide v poradí o druhý zoznam, keďže prvý PZ RE vrátilo s oficiálnym zdôvodnením, že kandidáti nie sú dostatočne dobre kvalifikovaní. Lajčák 24. júna novinárom vysvetlil, že aj pri druhom zozname "došlo k určitým zádrheľom". Povedal vtedy, že má záujem ponúknuť PZ RE mená, ktoré majú šancu uspieť. Dodal, že by nerád vystavoval Slovensko hanbe, že zoznam bude opäť odmietnutý.

"Súdna rada je subjekt, ktorý by mal v tejto veci konať predovšetkým formou návrhu na zrušenie uznesenia. Ak tak neurobí, fakticky sa stotožní s týmto návrhom a minister Lajčák nebude mať inú možnosť, len naplniť uznesenie vlády a predložiť zoznam kandidátov do Štrasburgu," priblížil ďalší postup Susko.

Na druhom aktuálnom zozname je advokát a prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Ondrej Laciak, sudkyňa Okresného súdu Bratislava III Andrea Krišková a súčasná zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková.

Na prvom vrátenom zozname boli Pirošíková, prokurátor Marek Tomašovič a bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec.

Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013, no na súde môže pracovať, až kým bude zvolený jeho nástupca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.