Mottom zamyslite sa znova poukazuje WHO na problematiku hepatitíd

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ženeva/Brusel/Montreal/Bratislava 26. júla (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti Svetového dňa hepatitídy, ktorá pripadá na 28. júla, v jeho téme zdôraznila: "Zamyslite sa znova". WHO chce počas tohto dňa upriamiť pozornosť na problematiku vírusovej hepatitídy a choroby i následky, ktoré vyvoláva. Vírusová hepatitída postihuje na celom svete milióny osôb a zomiera na ňu ročne 1,4 milióna ľudí.

Svetový deň hepatitídy sa prvýkrát v termíne 28. júla začal pripomínať v roku 2011. Do roku 2010 pripadal na 19. mája a v tom termíne sa oslavoval od roku 2008. O zmene termínu sa dohodli delegáti Svetovej aliancie hepatitídy (WHA) na svojom zhromaždení v máji 2010.

Hepatitída je zápal pečene, ktorý zapríčiňuje najčastejšie vírusová infekcia. Existuje päť typov vírusovej hepatitídy, informuje WHO na svojej webovej stránke, a sú označené písmenami: A, B, C, D a E.

Svetová aliancia hepatitídy (WHA), založená pri príležitosti prvého Svetového dňa hepatitídy 19. mája 2008, poukazuje, že vírusová hepatitída nepozná hranice a všetci pacienti by mali mať rovnaké podmienky na liečbu. Súčasne zdôrazňuje, že vírusová hepatitída je epidémia prítomná všade na svete, predstavuje vážny problém verejného zdravotníctva.

V roku 2008 WHA vyzvala vlády krajín na celom svete, aby zvýšili úsilie zamerané na prevenciu, diagnostiku aj liečbu ľudí s chronickou formou vírusovej hepatitídy B a C.

WHA sa obrátila na jednotlivé vlády, aby sa pripojili k iniciatíve "12 požiadaviek k roku 2012": v nej žiadala, aby sa vlády zaviazali uskutočniť 12 nevyhnutných racionálnych krokov a opatrení v oblasti politiky verejného zdravotníctva. Do roku 2012 mali podstatne prispieť k zlepšeniu súčasnej situácie. WHA si zriadila sídlo v Ženeve. Hlavným cieľom WHA je zlepšiť osud miliónov pacientov s hepatitídou B a C.

O závažnom zdravotníckom probléme, vírusových hepatitídach, odborníci informovali 30. júna tohto roku na tlačovej konferencii v Bratislave pri príležitosti Svetového dňa hepatitídy. Ivan Schréter z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ konštatoval, že na Slovensku prevláda výskyt hepatitíd A, B a C. Výskyt hepatitídy D zistený nebol.

V roku 2013 malo na Slovensku vírusovú hepatitídu A 204 osôb. Podľa realizovaných epidemiologických štúdií na Slovensku je chronicky infikovaných vírusom hepatitídy C asi 35.000 osôb. Medzi rizikové skupiny patria príjemcovia krvi a krvných derivátov, drogovo závislé osoby, osoby s piercingom a pod.

Slovensko ako jedna z prvých krajín na svete už v roku 1994 uznalo existenciu samostatného medicínskeho odboru - hepatológia - a následne sa mu podarilo vybudovať funkčnú sieť liečebno-preventívnej starostlivosti o pacientov s chronickými chorobami pečene.

Vírusová hepatitída je zápalové ochorenie pečene, pri ktorom dochádza následkom vírusovej infekcie k poškodeniu alebo až zániku buniek pečene.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.