Hľadaný člen bankomatovej mafie je stále vo väzbe v ČR

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 30. júla (TASR) - Jeden z členov bankomatovej mafie a hľadaný Peter T., ktorého zadržali koncom mája na základe európskeho zatykača v Českej republike, sa stále nachádza vo väzbe v ČR.

Peter T. síce súhlasil s vydaním na Slovensko, ale keďže sa neukončilo vydávajúce konanie a on sa dopustil v Česku a aj v Rakúsku viacerých trestných činov, prebieha voči nemu v ČR trestné stíhanie, a teda nemohol byť zatiaľ vydaný. Trestné stíhanie by síce mohla prevziať Generálna prokuratúra SR, ale samotné vydanie je otázkou dvoch až troch mesiacov. Preto dnes predseda senátu Okresného súdu Bratislava 1 vylúčil tohto člena bankomatovej mafie na samostatné konanie, aby mohol pokračovať v pojednávaní so zvyšnými šiestimi členmi gangu.

Peter T. sa na území Českej republiky dopustil viacerých trestných činov - nedovoleného ozbrojovania, falšovania verejnej listiny a krádeže bankomatov. TASR o tom v júni informoval dozorujúci prokurátor v tejto kauze - prokurátor Generálnej prokuratúry SR Jozef Kandera. Krádeže bankomatov sa mal dopustiť aj v Rakúsku.

Na dnešný začiatok procesu eskortovali z väzby troch členov gangu vrátane šéfa Jána G. Dostavili sa traja z desiatich predvolaných svedkov. "Počas celého prenájmu mojej garáže som v nej nebol. Prišiel som tam, až keď mi volali policajti, ktorí tam vykonali prehliadku. Len som zaregistroval predtým, že na garáži pribudla petlica. Až z protokolu viem, že v garáži v chladničke boli nejaké strelné zbrane - pištole," povedal svedok, ktorý jednému z členov skupiny Marekovi D. prenajímal garáž. Súd dnes vypočul aj ďalších dvoch svedkov, aj tí vypovedali k prenájmu, respektíve predajú svojich garáží, ktoré napokon využívala táto zločinecká skupina. Vypovedala aj bývalá priateľka Jána G. Uviedla, že s obžalovaným bola na dovolenkách v Chorvátsku a na Kube. Na Kube bola s ním v zime roku 2010. Práve na tomto stavia mimo iného obhajoba, keďže v čase, keď bol Ján G. na Kube a inde v zahraničí, došlo k vylúpeniu bankomatov. Hlavné pojednávanie súd dnes odročil na začiatok októbra.

Trojicu údajných členov takzvanej bankomatovej mafie, vrátane bossa Jána G., vzal Okresný súd Trnava 11. mája opäť do väzby, keď pobudli predtým chybným konaním sudcu nižšieho bratislavského súdu pár dní na slobode. Prokuratúra obžalovala v tomto prípade pôvodne päť mužov, ktorí mali najmä v roku 2010 ukradnúť 25 bankomatov na západe Slovenska spolu s 280.000 eurami. Škoda, ktorú spôsobili na zničených bankomatoch či zariadení budov, sa však šplhá ešte vyššie. Obvinení Ján G., Martin K. a ďalší Martin K. sú stíhaní väzobne. Ďalší obvinený Marek D. je na úteku. Spomínaný Peter T. je vo väzbe v ČR a poslední dvaja sú stíhaní na slobode. V súčasnosti je teda v kauze bankomatového gangu obžalovaných sedem osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.