Profesionálni a dobrovoľní hasiči spolupracujú viac

Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 1. augusta (TASR) - Vzájomná spolupráca profesionálnych a dobrovoľných hasičov je od začiatku tohto roka intenzívnejšia. Dobrovoľní hasiči participujú najmä pri zásahoch dlhodobejšieho charakteru a pri udalostiach, ktoré si vyžadujú nasadenie väčšieho počtu síl a prostriedkov, ako napr. povodne, rozsiahle lesné požiare a požiare v prírodnom prostredí.

Ako pre TASR uviedla Silvia Jančovičová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), dobrovoľní hasiči pomáhali profesionálom aj pri nedávnej bleskovej veternej smršti a povodniach v Žilinskom kraji. V minulom roku pomáhali dobrovoľní hasiči v 1123 prípadoch na celom Slovensku.

Od apríla tohto roku je účinný zákon o Dobrovoľnej požiarnej ochrane SR z dielne rezortu vnútra, ktorý má zabezpečiť väčšie využitie dobrovoľníkov pri požiaroch, povodniach, ale aj nehodách. Štát okrem toho počíta aj s navýšením stavov profesionálnych hasičov najmenej o 380 funkčných miest v rokoch 2015 až 2018. Ako to bude v roku 2015, však zatiaľ jasné nie je. "Momentálne považujeme za predčasné vyjadrovať sa k uvedenej téme. Definitívne počty navýšenia sú závislé od pridelených finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu," uviedla Jančovičová.

Zákon zároveň hovorí o tom, že dobrovoľným hasičom, ktorí sa prihlásia, štát poskytne výcvik, ročný paušál a tým, ktorí nemajú výstroj, ho bude postupne dopĺňať v rámci európskeho projektu. Štát má rovnako zmierniť platbou pre týchto hasičov riziko pri zásahu a preplatí im tiež pohonné látky. "Výcvik a vzdelávanie dobrovoľných hasičov je komplexný proces, ktorý si vyžaduje značnú mieru odbornosti vzhľadom na rad špecifických činností, ktoré si musí hasič – záchranár osvojiť pri výkone zásahovej činnosti s dôrazom na vlastnú bezpečnosť," vysvetlila Jančovičová.

Akreditované subjekty

Podľa jej slov výcvik a vzdelávanie hasičov môžu zastrešovať len akreditované subjekty a musia spĺňať prísne pravidlá v súlade s platnou legislatívou. "Momentálne má HaZZ vyhradené vzdelávacie kapacity určené pre dobrovoľných hasičov vo svojich rezortných zariadeniach, s dôrazom na odborné vzdelávanie a výcvik veliteľských funkcií," dodala.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pred schválením zákona hovoril, že na Slovensku sú stále červené body, kde dojazd hasičov na miesto nehody trvá 30 minút. Túto situáciu má zlepšiť práve spolupráca s dobrovoľníkmi. "Pri dojazde 30 minút je požiar v takom štádiu, že je možné majetok len veľmi ťažké zachrániť a keď sa tam stane dopravná nehoda, pochopiteľne, nedokážeme tak intenzívne zabojovať o ľudský život, ako tam, kde máme dojazd päť minút," upozornil.

Štát ráta s dobrovoľníkmi

Aj keď štát s dobrovoľníkmi ráta najmä pri povodniach či požiaroch, pomôcť by mohli aj pri nehodách, kde sa môžu podľa Kaliňáka dostať skôr než profesionáli. "Efekt spojenia dobrovoľníckej pomoci s prácou profesionálov bude na celom Slovensku garantovať poskytnutie pomoci do 20 minút od tiesňového volania," píše sa v Návrhu celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek na území SR.

Napriek tomu, že štát chce poskytnúť dobrovoľníkom výcvik či ročný paušál, Kaliňák je presvedčený, že ide o menšie náklady, než keby sa mali vo veľkej miere zvyšovať počty profesionálnych hasičov. "Hovoríme o tom, že v rozpočte do päť miliónov eur ročne by stála celá operácia tak, aby sme mali k dispozícii 20.000 dobrovoľných hasičov," zdôraznil minister.

Celkovo momentálne na Slovensku pôsobí asi 100.000 členov dobrovoľnej požiarnej ochrany vrátane detí, dorastu či dôchodcov. "Reálne by mohlo byť aktívnych 1500 až 1700 zborov, podľa toho, koľko z nich sa do systému prihlási. Počítame, že by sme mohli mať spolu do 20.000 dobrovoľníkov," avizoval Kaliňák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.