Stavebným sporiteľniam pribúdajú oddnes nové povinnosti

Ilustračná snímka Foto: TASR

Bratislava 1. augusta (TASR) - Stavebným sporiteľniam pribúdajú od dnešného dňa nové povinnosti. Musia pri poskytovaní takzvaných iných úverov na bývanie informovať klienta dva mesiace vopred o uplynutí obdobia fixácie úrokovej sadzby alebo o zmene úrokovej sadzby. Táto povinnosť im vyplýva z novely zákona o bankách, ktorá je z dielne rezortu financií a práve dnes nadobúda účinnosť.

Okrem informovania o zmene úroku sporiteľne nemôžu tiež požadovať od klientov úhradu poplatkov za predčasné splatenie úveru alebo jeho časti pri uplynutí obdobia fixácie úrokovej sadzby alebo pri zmene úrokovej sadzby. Okrem toho sú povinné uvádzať úrokovú sadzbu dvojzložkovo, teda v zložení základná sadzba plus hrubá marža. "To znamená, že tieto benefity sa prenášajú aj na klientov stavebných sporiteľní," konštatoval pre TASR poradca ministra financií Radko Kuruc.

Rezort financií tieto zmeny zdôvodnil tým, že aj stavebné sporiteľne začali poskytovať úvery, pri ktorých dochádza k zmene úrokovej sadzby počas úverového vzťahu. "Ministerstvo financií chce rovnako ako pri úveroch v bankách zabezpečiť rovnakú právnu ochranu finančných spotrebiteľov pri poskytovaní toho istého produktu aj pri stavebných sporiteľniach," dodal Kuruc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.