Po 11. septembri 2001 sme mučili nejakých ľudí, uviedol Obama

Logo CIA Foto: internet

Washington 1. augusta (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes uviedol, že Ústredná spravodajská služba (CIA) "mučila nejakých ľudí" po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a Biely dom odovzdal Kongresu správu o vyšetrovaní v súvislosti s "vylepšenými metódami výsluchu". Informovala o tom agentúra Reuters.

"Urobili sme množstvo vecí, ktoré boli správne, ale mučili sme nejakých ľudí. Urobili sme nejaké veci, ktoré boli v protiklade s našimi hodnotami," povedal Obama na tlačovej konferencii v Bielom dome.

Vyjadrenia prezidenta USA boli podľa agentúry Reuters opätovným potvrdením jeho rozhodnutia zakázať krátko po jeho nástupe do funkcie v januári 2009 metódy výsluchu ako je simulované topenie.

Obama sa k tejto problematike vyjadroval v súvislosti s nadchádzajúcim zverejnením správy Senátu, ktorá kritizuje CIA za zaobchádzanie s väzňami.

Administratíva Obamovho predchodcu Georga W. Busha schválila tvrdé vypočúvacie techniky militantných väzňov po útokoch z 11. septembra 2001 po rozhodnutí, podľa ktorého sa takéto techniky nerovnanú mučeniu.

Ako Obama novinárom povedal, takéto techniky výsluchu sa využívali preto, lebo sa Spojené štáty obávali ďalších bezprostredne hroziacich útokov.

Ako podotkol, Američania by nemali byť príliš "pokryteckí" vo vyslovovaní súdov cez vidinu zdanlivo bezpečnejšej prítomnosti.

"Je pre náš dôležité, aby sme sa necítili príliš pokrytecky pri spätnom pohľade na tvrdú prácu, ktorú títo ľudia mali," povedal Obama. "Množstvo týchto ľudí ťažko pracovalo pod enormným tlakom a sú skutočnými patriotmi," dodal.

Prezident USA tiež zdôraznil, že plne dôveruje riaditeľovi CIA Johnovi Brennanovi napriek odhaleniam, že spravodajská služba odpočúvala americký senátny výbor, ktorý vyšetroval jej využívanie vypočúvacích metód.

Množstvo zamestnancov CIA, ktorí sa v tom čase podieľali na programe spravodajskej služby, dodnes nástoja na tom, že to, čo robili, nebolo mučenie - ktoré je podľa amerických zákonov hrdelným zločinom, pripomína agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.