Havarijná poistka pokryje škody na aute, ak vodič vedome neriskuje

Na snímke lejak s krupobitím na štátnej ceste z Gabčíkova do Bratislavy pri obci Bodíky, okres Dunajská Streda 3. augusta 2014. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 5. augusta (TASR) - Nečakané silné búrky môžu spôsobiť škody aj majiteľom motorových vozidiel. Výdavky spojené s opravou auta môže vodičom pokryť havarijné poistenie.

Vodiči by však mali byť obozretní. Havarijná poistka totiž kryje škody v tom prípade, ak vodič nejde vedome do rizika. To znamená, ak jeho auto bolo zaliate vodou bez jeho pričinenia, alebo vojde do súvislej vrstvy vody nečakane. "Odvaha alebo nebojácnosť sa nevypláca. Ak totiž vodič vojde vedome do koryta rozliatej vody spôsobenej napríklad silnými zrážkami, či vyliatou riekou a poškodí si svojím vedomým konaním vozidlo, v takomto prípade môže poisťovňa v súlade s poistnými podmienkami krátiť alebo odmietnuť poistné plnenie," upozornila hovorkyňa ČSOB Poisťovne Zuzana Eliášová.

Podľa jej slov je tak riskantné rozhodnúť sa brodiť autom, ak vodič nepozná hĺbku vody. "Aj keď sa mu zdá, že voda nie príliš hlboká, môže ho prekvapiť vlna, ktorú pred sebou auto vytvorí a voda sa následne dostane do motora cez nasávanie," doplnila Eliášová.

V prípade, že auto bolo zaplavené alebo zavalené ťažkým predmetom, majitelia vozidla by mali následky škody, čo najviac eliminovať, aby sa rozsah poistnej udalosti nezväčšoval. "V týchto prípadoch je klient povinný zabezpečiť dostatočné dôkazy o rozsahu a príčine poistnej udalosti, napríklad fotodokumentáciou, prípadne videozáznamom pred a po odstránení škody," spresnila hovorkyňa Komunálnej poisťovne Daniela Šulcová.

Následne by mal poškodený majiteľ vozidla kontaktovať buď telefonicky, alebo online svoju poisťovňu. "S poisťovňou si klient dohodne obhliadku vozidla technikom, cez internet alebo osobne na pobočke poisťovni vyplní tlačivo o Oznámení o škodovej udalosti," dopĺňa Šulcová.

Vodiči by si taktiež nemali zabudnúť pripraviť všetky doklady, ktoré musia predložiť pri obhliadke vozidla pracovníkovi poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.