Cenné papiere možno bezplatne previesť na FNM na pošte do konca roka

Bratislava 6. augusta (TASR) - Cenné papiere môžu ich majitelia previesť na Fond národného majetku(FNM) SR bezodplatne len do konca tohto roka. Prevod zabezpečuje aj Slovenská pošta (SP) na 185 pracoviskách.

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Pavol Ďurčo

"Potrebné je, aby si majiteľ so sebou priniesol občiansky preukaz a výpis z účtu majiteľa cenných papierov. O výpis môže požiadať aj priamo na pošte, ak mu nebol doručený, zaslaný mu bude dodatočne. Splnomocnenie s úradne overeným podpisom majiteľa cenného papiera musí mať tá osoba, ktorá by ho zastupovala. Vzor splnomocnenia je dostupný na našej webovej stránke www.posta.sk," informovala TASR hovorkyňa SP, a. s. Stanislava Pondelová.

Počas augusta sa zjednoduší proces bezodplatného prevodu zdedených cenných papierov. Dediči si nebudú už musieť zriaďovať majetkové účty za účelom prechodu cenných papierov, ako to bolo doteraz. Prevod bude možný priamo z majetkového účtu zomrelej osoby.

V súčasnosti je v Centrálnom depozitári cenných papierov evidovaných približne 330.000 majetkových účtov.

"Ide o cenné papiere s nízkou hodnotou alebo bez hodnoty, ktoré ostali občanom z kupónovej privatizácie. Napriek tomu, že mnohí považujú niektoré alebo všetky za „bezcenné“, povinní sú platiť poplatky za vedenie majetkového účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov SR," doplnila hovorkyňa SP.

Cenné papiere je síce možné bezodplatne previesť na FNM do konca tohto roka, SP však odporúča všetkým občanom, aby využili možnosť ich bezplatného prevodu už teraz, keď pošty nie sú tak vyťažené, ako v závere roka.

Bližšie informácie, ako aj zoznam vybraných pôšt je zverejnený na webovej stránke www.posta.sk, informácie SP poskytuje aj na bezplatnej infolinke 0800 124 784.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.