Riziko demencie u starších ľudí zvyšuje nedostatok vitamínu D

Ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko

Londýn 7. augusta (TASR) - Britskí vedci zverejnili štúdiu, podľa ktorej majú starší ľudia s výrazným nedostatkom vitamínu D zvýšené riziko vzniku demencie. Informoval o tom dnes britský spravodajský server BBC.

Medzinárodný tím vedcov viedol David Llewellyn z lekárskej školy na univerzite v britskom Exeteri. Skúmali vzorku 1650 ľudí starších než 65 rokov počas šiestich rokov. Na začiatku výskumu nemal nikto zo vzorky demenciu, kardiovaskulárne ochorenie alebo infarkt.

Človek získava vitamín D z potravín - napríklad z rýb - výživových doplnkov a vystavovania pokožky slnečnému svetlu. Pokožka starších ľudí však už nedokáže premieňať slnečné svetlo natoľko efektívne. Tým u nich dochádza k zvyšovaniu rizika jeho nedostatku.

Odborníci ale tvrdia, že napriek novým zisteniam je priskoro na to, aby odporučili starším ľuďom brať vitamín D ako preventívne opatrenie.

Podľa autorov je táto štúdia dosiaľ najrozsiahlejšia, ktorá sa venovala výskumu spojitosti tohto vitamínu a demencie. V minulosti ju však už naznačili aj ďalšie vedecké práce.

V Británii žije približne 800.000 ľudí s demenciou. Do roku 2021 môže tento počet narásť až na viac ako jeden milión.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.