Pozývací list z augusta '68 by mal byť súčasťou národných archívov

Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 23. augusta (TASR) - Pozývací list, na základe ktorého vojská Varšavskej zmluvy vstúpili v auguste 1968 do Československa, by mal byť súčasťou našich národných archívov. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska. Pri vhodnej príležitosti oň požiada. Pre TASR to uviedol prezidentov hovorca Peter Petrus.

August '68 vníma hlava štátu ako jednu z najtemnejších udalostí našich novodobých dejín. "Armády piatich komunistických krajín, riadené z Moskvy, brutálne porušili medzinárodné právo. Prepadnutie našej vlasti si vyžiadalo desiatky mŕtvych a stovky zranených našich občanov," uviedol Kiska vo vyhlásení k výročiu okupácie.

Dôsledky augustovej invázie boli podľa prezidenta pre Slovensko tragické. "Veľa šikovných a vzdelaných ľudí nechcelo žiť v okupovanej krajine a odišlo do slobodného zahraničia. Tisíce ďalších vyhadzovali z práce a ich deťom bránili študovať. V období tzv. normalizácie sa po krajine rozšírili beznádej, odovzdanosť, pasivita, a žiaľ, aj udávanie svojich blízkych," zdôraznila hlava štátu.

Po celej tejto ére zostala podľa Kisku pachuť ľudských tragédií, zrady, poníženia, neslobody, ako aj obrovské škody na majetku a životnom prostredí. "Spomínajme na obete, nezabudnime na príčiny a dôsledky augustovej okupácie z roku 1968. Vážme si slobodu a nezávislosť, ktorú sme získali po páde komunistického režimu v roku 1989 a po odchode posledných okupantov v roku 1991," dodal prezident.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.