Ruské autá s humanitárnou pomocou začali odchádzať z Ukrajiny

Ruský konvoj bielych nákladných áut s humanitárnou pomocou smeruje na hlavnej ceste do Luhanska v dedine Bolšoj Suchodol 22. augusta 2014 po tom, ako prekročil ukrajinskú hranicu v meste Izvaryne na východe Ukrajiny. Foto: TASR/AP Photo

Moskva 23. augusta (TASR) - Niektoré z vozidiel ruského humanitárneho konvoja, ktorých vstup na územie Ukrajiny označil Kyjev za inváziu, sa už vracajú do Ruska. Reportér agentúry AP videl dnes ráno štyri nákladné autá z konvoja, ako čakajú na hraničnom priechode v ruskom meste Doneck v Rostovskej oblasti. Nedalo sa však rozpoznať, či autá vezú nejaký náklad.

Konvoj zhruba 260 nákladných vozidiel vstúpil na Ukrajinu v piatok, smerujúc do Luhanska, mesta na východnej Ukrajine ťažko postihnutého už celé týždne trvajúcimi bojmi medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a proruskými povstalcami

Ukrajinská vláda a západné štáty však vyslovili podozrenie, že konvoj by Rusko mohlo využiť na prepašovanie zásob a posíl bojovníkom z radov separatistických vzbúrencov.

Rusko tvrdí, že Ukrajina s vyslaním humanitárneho konvoja súhlasila

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin vyhlásil, že Ukrajina oficiálne súhlasila s vyslaním humanitárneho konvoja už 12. augusta. Informovala o tom dnes ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko predtým uviedol, že kolóna ruských nákladných vozidiel vstúpila na územie Ukrajiny bez toho, aby ju skontrolovali ukrajinskí pohraničníci alebo colníci a bez sprievodu predstaviteľov Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK). Porošenko v tejto súvislosti obvinil Moskvu z porušenia medzinárodného práva, ukrajinské bezpečnostné zložky hovoria dokonca o priamej invázii.

Do piatka večera dorazilo všetkých približne 280 vozidiel s ruskou humanitárnou pomocou do separatistami kontrolovaného mesta Luhansk, oznámila agentúra Interfax.

Čurkinovo vyjadrenie odznelo v noci nadnes po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa zaoberalo vstupom ruského konvoja na ukrajinské územie. Schôdza prebehla za zatvorenými dverami a trvala približne 90 minút.

"Ak hovoríte o rešpektovaní suverenity, dostali sme od nich (ukrajinských úradov) oficiálny súhlas. Túto otázku sme s nimi prediskutovali, a ak sa rozhodli klamať, je to ich problém," povedal Čurkin novinárom.

Príslušný dokument, ktorým Kyjev údajne vyjadril súhlas s prechodom ruského konvoja cez spoločnú hranicu, Moskva podľa Čurkina dostala už 12. augusta.

Ruský vyslanec pripomenul kolegom vlaňajšiu rezolúciu BR OSN, ktorá autorizovala doručovanie humanitárnej pomoci do Sýrie aj bez súhlasu tamojšej vlády. V prípade ruského konvoja však Moskva súhlas od ukrajinskej vlády dostala, vyhlásil Čurkin.

Podľa britského veľvyslanca pri OSN Marka Lyalla Granta sa počas piatkového zasadnutia BR OSN nepostavila na obranu Ruska žiadna krajina, zatiaľ čo mnohé označili prechod konvoja na Ukrajinu za "ilegálny a jednostranný". Podľa Čurkina naopak na ruské stanovisko reagovalo pozitívne viacero členov BR OSN, vrátane Číny a latinskoamerických štátov.

Vstup ruských kamiónov na ukrajinské územie bez súhlasu Kyjeva, bez sprievodu MVČK a bez náležitej kontroly vyvolal ostrú kritiku Západu. Znepokojenie a obavy z ďalšej eskalácie napätia v tejto súvislosti vyjadril aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Merkelová ocenila Ukrajinu za opatrnú reakciu na ruský konvoj

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila veľké znepokojenie nad tým, že ruský humanitárny konvoj v piatok vstúpil na územie Ukrajiny bez povolenia tamojšej vlády, bez sprievodu Medzinárodného výboru Červeného kríža a sčasti aj bez náležitej kontroly. Súčasne ocenila opatrnú reakciu Kyjeva na celú záležitosť.

"Rusko týmto krokov úmyselne riskuje vyostrenie už aj tak napätej situácie," tlmočil v piatok večer Merkelovej stanovisko hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

V súvislosti s konvojom kancelárka absolvovala separátne telefonické rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom i s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Ruský konvoj vstúpil na ukrajinské územie deň pred Merkelovej dnešnou cestou do Kyjeva, za ktorej hlavný cieľ ona sama označila pomoc pri snahách o čo najskoršie uzavretie prímeria. Má ísť o prvú návštevu šéfky nemeckej vlády v krajine od vypuknutia ukrajinskej krízy začiatkom tohto roka.

"Vložím celú svoju energiu do ukrajinského konfliktu, aby som pomohla dosiahnuť mier diplomatickými prostriedkami. Riešenie nemôže byť len vojenské," povedala Merkelová pre noviny Freie Presse.

Podľa diplomatov bude kancelárka počas pobytu v Kyjeve v tomto smere pôsobiť na Porošenka a jeho spolupracovníkov, ktorí sú odhodlaní rozdrviť povstanie na východe krajiny vojenskými prostriedkami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.