Minister Lajčák odovzdá na Ukrajine humanitárnu pomoc

Miroslav Lajčák Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 10. septembra (TASR) - Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák odlieta dnes popoludní na trojdňovú cestu na Ukrajinu, kde okrem iného odovzdá humanitárnu pomoc. TASR informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

V Užhorode sa stretne s predstaviteľmi Zakarpatskej oblasti, zástupcami slovenskej národnostnej menšiny a členmi akademickej obce.

Vo štvrtok (11.9.) ho v Kyjeve čakajú rokovania s jeho rezortným partnerom Pavlom Klimkinom. Na druhý deň by ho mali prijať vrcholní predstavitelia Ukrajiny a Lajčák vystúpi na prestížnej medzinárodnej konferencii Jalta European Strategy.

Minister privezie na Ukrajinu 2,7 tony humanitárnej pomoci, ktorá nadväzuje na predchádzajúce. V marci Slovensko prepravilo vládnym špeciálom dve tony zdravotníckeho materiálu a v júni poskytlo generátory a osvetľovacie zariadenia.

Novú zásielku tvoria spacie vaky, nosidlá, vojenská obuv, dezinfekčné prostriedky a dlahy za 40.000 eur, ako aj 270 špeciálnych vojenských lekárničiek v celkovej hodnote 10.000 eur.

Okrem toho Lajčák počas návštevy Kyjeva odovzdá Mestskému centru detskej neurochirurgie symbolický šek vo výške 10.000 eur. Peniaze budú použité na nákup zdravotného materiálu.

Slovensko počas roka napríklad poskytlo špeciálnu zdravotnícku pomoc takmer 60 účastníkom protestov z Majdanu a zraneným ukrajinským vojakom. Momentálne sú v SR v lekárskej starostlivosti štyria ukrajinskí vojaci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.