Výpočet vianočných príspevkov pre dôchodcov navrhuje J. Mihál zmeniť

Na snímke Jozef Mihál. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 11. septembra (TASR) - Poslanci NR SR sa dnes hneď ráno v parlamente opäť vrátili k téme vianočných príspevkov pre dôchodcov. Opozícia stále nie je spokojná s tým, že plénum rokuje o tejto právnej norme v skrátenom legislatívnom konaní.

"Rád by som podal pozmeňujúce návrhy, ktoré mám v hlave, ale v tomto časovom strese a atmosfére, ktorá je v Národnej rade SR, je to jednoducho nemožné. Navyše, človek má celkom obavy, či má zmysel podávať opozičný poslanecký návrh potom, ako boli pred dvoma dňami zmietnuté z programu poslanecké opozičné návrhy," konštatoval na úvod tretieho rokovacieho dňa 37. schôdze Národnej rady (NR) SR opozičný poslanec za stranu SaS Jozef Mihál.

Aj napriek tomu však v pléne načrtol niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktoré by predložil, keby sa o vianočných príspevkoch rokovalo v riadnom konaní. Ak by niečo navrhol, tak zmeniť vzorec na výpočet samotného vianočného príspevku. "Myslím si, či by nemalo vo vzorci na výpočet vianočného príspevku byť zohľadnené aj to, o aký druh dôchodku ide. Pretože je zásadný rozdiel, či ide o poberateľa starobného dôchodku, alebo či ide o poberateľa invalidného dôchodku. Hlavne by sa malo prihliadnuť na takzvané krátené invalidné dôchodky, to znamená dôchodky pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť," priblížil Mihál.

Podľa súčasného vládneho návrhu, o ktorom poslanci rokujú v druhom čítaní, sa mení koeficient vo vzorci na výpočet vianočného príspevku, a to na 0,18 z 0,1. Navrhovaná zmena má byť podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR solidárnejšia k nízkopríjmovým dôchodcom. Zvýšiť sa má aj maximálna suma vianočného príspevku na 87,26 eura zo súčasných 75 eur, čo predstavuje oproti roku 2013 nárast o 12,26 eura. Dôchodcovia by mali dostať aj vyšší jednorazový príplatok k vianočnému príspevku, a to v sume 12,74 eura. Týkať sa to však má len ľudí s dôchodkom do výšky 396,18 eura. Maximálna suma vianočného príspevku vrátane jednorazového zvýšenia pre dôchodky tak bude 100 eur, nárok naň budú mať tí dôchodcovia, ktorých dôchodok nepresahuje 198,09 eura.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.