Obnovenie justičných čakateľov podľa Žitňanskej nahráva rodinkárstvu

Na snímke poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 11. septembra (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti zavádza pomocou justičných čakateľov systém, ktorý preferuje ľudí zvnútra justície. Ľuďom zvonka kladie bariéry. Opatrenie neprospieva otvorenosti justície, nahráva rodinkárstvu. V parlamentnej diskusii k novele zákona o Justičnej akadémii to povedala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá žiada vrátiť novelu na dopracovanie.

"Už sa nebráňme toľko ľuďom zvonka. Veď aj tak tí, ktorí dnes robia na súdoch, v tých výberových konaniach, samozrejme, majú komparatívnu výhodu," adresovala ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi (nominant Smeru-SD). Žitňanská nepredpokladá, že sa začnú ľudia zvonka hlásiť vo veľkom na okresné súdy. "Ale nechajme ten priestor na vyššie stupne súdov, aby takíto ľudia prišli," doplnila.

Exministerka vymenovala kritériá, ktoré musí spĺňať kandidát na sudcu

Žitňanská je presvedčená, že ten, kto spĺňa zákonné kritériá, má príslušnú skúšku, má príslušnú prax, sa dokáže pripraviť na výberové konanie tak, že keď ho absolvuje, bude spôsobilým sudcom.

Opozičná poslankyňa by tiež rada videla lepšiu prípravu na Justičnej akadémii. Podľa nej by mala viac so sudcami trénovať zručnosti. "Sudcovia čítať vedia. Justičná akadémia by mala viac trénovať zručnosti sudcov, ako majú vyzerať pojednávania," povedala. Podľa Žitňanskej by to pomohlo nielen nováčikom, ale aj starším sudcom.

Žitňanskej sa nepáčia plánované zmeny vo výberových komisiách

Exministerke spravodlivosti sa nepozdávajú ani zmeny, ktoré majú nastať vo výberových konaniach. Podľa nej "zakonzervováme všetko zlé z výberových konaní, čo tu máme". Oceňuje, že Borec pripustil možnosť nahrávania časti výberových konaní. Žitňanská kritizuje aj zmeny v prokuratúre. Rovnako ako pri justícii má pocit, že sa navrhovateľ snaží uzatvoriť súdnictvo aj prokuratúru do seba.

Kritizuje novelu cez novelu

Žitňanská poukázala aj na to, že zmeny v súdnictve a prokuratúre prichádzajú cez novelu zákona o Justičnej akadémii a to bez širšej diskusie. Neboli ani v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Exministerka spravodlivosti to považuje za neštandardné. Od ministra Boreca zároveň opätovne žiada koncepčný materiál, z ktorého by bolo jasné, ako si predstavuje budúcnosť slovenskej justície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.