Zisk Gazpromu výrazne klesol

Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller Foto: TASR/AP

Moskva 11. septembra (TASR) - Ruský štátny energetických koncern Gazprom, ktorý je najväčšou firmou v krajine, zaznamenal v 1. štvrťroku 2014 výrazný pokles zisku, medziročne o 41 %. Dôvodmi boli nepriaznivé kurzové vplyvy a dlh Ukrajiny za dodávky plynu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Čistý zisk Gazpromu sa v prvých troch mesiacoch tohto roka znížil na 223 miliárd rubľov (95,60 miliardy eur) z 381 miliárd RUB v rovnakom období vlani.

Gazprom, ktorý dodáva Európskej únii (EÚ) zhruba 30 % z jej celkovej spotreby plynu, v júni zastavil export komodity na Ukrajinu. Dôvodom sú nezaplatené účty. Dlhy Kyjeva sa po zvýšení ceny plynu pre Ukrajinu a zavedení cla od 1. apríla 2014 podľa ruského koncernu už vyšplhali na 5,3 miliardy USD (4,1 miliardy eur). Gazprom však žiada od Ukrajiny vyššiu cenu za plyn, ako platí ekonomicky silné Nemecko, čo vláda v Kyjeve odmietla zaplatiť.

Výsledky Gazpromu za 1. kvartál podľa analytikov signalizujú, že ruský štátny monopol má pred sebou ťažký rok. Najväčšími negatívnymi faktormi sú spor s Ukrajinou o cenu plynu a tiež boje na východe susednej krajiny. Západ v reakcii na anexiu Krymu Ruskom a podporu separatistov na Ukrajine uvalil na Rusko sankcie. Tie viedli k oslabeniu rubľa, čo spolu s dlhom Ukrajiny za dodávky plynu spôsobilo Gazpromu v 1. štvrťroku stratu vo výške 172 miliárd RUB.

Navyše, objem dodaného plynu do Európy, ktorá je z hľadiska tržieb najväčším trhom Gazpromu, v 1. polroku klesol. Dôvodom bola mierna zima, v dôsledku čoho Európa neminula toľko plynu na kúrenie ako v predchádzajúcom roku.

(1 EUR = 48,2120 RUB, 1 EUR = 1,2929 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.