Tretia zbraňová amnestia je o krok bližšie

ilustračné foto Foto: TASR/KP PZ v Bratislave

Bratislava 11. septembra (TASR) - Zníženie počtu nelegálne držaných zbraní a streliva je cieľom tretej zbraňovej amnestie, ktorú má od 1. decembra zabezpečiť novela zákona o strelných zbraniach a strelive. Právnu normu dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

Po vyhlásení amnestie sa má zmenšiť riziko, že sa týmito strelnými zbraňami bude páchať trestná činnosť. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti.

Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania by mal platiť od 1. decembra 2014 do 31. mája 2015. Počas tohto polroka budú môcť občania beztrestne odovzdať nelegálne držané zbrane na policajných oddeleniach, ktoré budú následne podrobené balistickému skúmaniu. Ľudia si budú môcť v zákonom stanovenej lehote zbraň zlegalizovať. Ak tak neurobia, zbraň prepadne v prospech štátu.

Zbraňové amnestie sa osvedčili

Podľa nedávneho vyjadrenia ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) pomohli doterajšie zbraňové amnestie znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013.

Prvá zbraňová amnestia sa uskutočnila v rokoch 2005 a 2006 a trvala 12 mesiacov. Občania vtedy odovzdali 3463 nelegálne držaných zbraní. Počas druhého kola amnestie, ktoré sa skončilo v júni 2010 a trvalo sedem mesiacov, občania priniesli 4367 zbraní. Kaliňák očakáva, že teraz by sa celkové číslo mohlo zaokrúhliť na 10.000.

Vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Ján Zemeník odhadol, že počas tretej zbraňovej amnestie by Slováci mohli odovzdať od 2000 do 5000 zbraní a desiatky tisíc kusov streliva.

Majitelia si zbraň po zaevidovaní zvyčajne zobrali späť

O väčšinu z odovzdaných zbraní v rámci amnestií mali záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávali zaevidovať alebo znehodnotiť a upraviť na zbrane expanzné alebo ich predali. Len malá časť z odovzdaných zbraní pripadla štátu. Napríklad v prvom kole pripadlo SR 259 zbraní a v druhom 372 zbraní. Najviac zbraní v rámci prvej aj druhej amnestie odovzdali občania v Bratislavskom kraji a to 665 a 867.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.