O prenájom Téryho chaty súperia traja uchádzači

Na snímke turistka smeruje na Téryho chatu v nadmorskej výške 2015 metrov v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách 8. júla 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vysoké Tatry 10. septembra (TASR) – Nového nájomcu Téryho chaty vo Vysokých Tatrách ešte nevybrali. TASR to potvrdil predseda Slovenského horolezeckého spolku (SHS) JAMES Igor Koller s tým, že na utorkovom (9. 9.) výberovom konaní v Martine sa spomedzi 23 záujemcov zatiaľ nepodarilo určiť víťaza, vybrali si však troch hlavných adeptov. Konečné rozhodnutie bude známe na budúci týždeň v stredu 17. septembra, keď sa v Bratislave uskutoční osobné stretnutie s týmito troma kandidátmi.

„Po tomto stretnutí padne definitívne rozhodnutie o chatárovi na najbližších minimálne päť rokov. Chceme s nimi hovoriť osobne o druhom bode podmienok, konkrétne o zabezpečení rozvoja Téryho chaty, to si chceme upresniť, pretože to je trošku háklivé, chceme vedieť, na čom sa budú podieľať, ako a koľkými percentami chcú prispieť k rozvoju chaty,“ objasnil Koller. Troch kandidátov vybrali aj napriek tomu, že neponúkli najvyššiu sumu, niektoré ponuky boli aj vyššie. Zatiaľ víťazné tri ponuky boli relatívne veľmi podobné, rozhodujúci bol prínos pre samotnú chatu, jej zveľaďovanie, propagácia a skúsenosti s touto prácou.

Turista kráča popri rázcestníku pri Téryho chate k Priečnemu sedlu v Malej studenej doline vo Vysokých Tatrách Foto: TASR/Oliver Ondráš

„Máme systém, že každých šesť rokov je výberové konanie na Téryho chate, naším zámerom však nie je každých šesť rokov meniť chatára, práve naopak. Chceme aby tam ostal čo najdlhšie,“ zdôraznil Koller. Chatár Miroslav Jílek pôsobil na Téryho chate 20 rokov. Koller dúfa, že napokon vyberú správne. „Tí kandidáti sú podľa mňa veľmi zaujímaví, žijú s horami, majú skúsenosti s prácou na chate,“ dodal. Nechcel konkretizovať mená troch kandidátov, medzi ktorými sa budú rozhodovať, avšak väčšina záujemcov bola z regiónu a pôsobia v Tatrách, resp. v horách a na chatách. Spolu prišlo 25 žiadostí, jedna prišla po termíne, takže ju z konania vylúčili a jeden kandidát sa písomne vzdal. Napokon tak vedenie spolku JAMES vyberalo z 23 ponúk.

Spoluvlastníci Téryho chaty SHS JAMES a Klub slovenských turistov zverejnili výzvu na predkladanie ponúk do výberového konania na nájom Téryho chaty ešte v polovici augusta. Dôvodom bolo, že súčasný chatár Miroslav Jílek sa rozhodol skončiť svoje pôsobenie z osobných dôvodov. Komisia pritom hodnotí tri základné kritériá, okrem ponúknutej ceny sú to podmienky starostlivosti a údržby chaty a zároveň aj skúsenosti z praxe vo sfére prevádzky horskej chaty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.