Petro Porošenko predloží návrh o špeciálnom štatúte pre časti Donbasu

krajinský prezident Petro Porošenko počas prejavu k robotníkom počas jeho návštevy oceliarne v meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny 8. setembra 2014. Foto: TASR/AP

Kyjev 10. septembra (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes oznámil, že na budúci týždeň predloží do parlamentu návrh zákona o udelení "špeciálneho štatútu" niektorým častiam Doneckej a Luhanskej oblasti, ktoré sú momentálne pod kontrolou separatistov.

Mierový plán, na ktorom sa minulý týždeň v bieloruskom Minsku dohodli zástupcovia ukrajinskej vlády a separatistov, podľa Porošenka zachováva koncept zvrchovanej, jednotnej Ukrajiny v jej súčasných hraniciach.

"Protokol (podpísaný v Minsku v piatok) predpokladá obnovenie a zachovanie ukrajinskej zvrchovanosti na celom území Donbasu (na východe Ukrajiny), vrátane toho (územia), ktoré kontrolujú bojovníci (separatisti)," citovala Porošenka agentúra Reuters.

Porošenko taktiež oznámil, že ukrajinská armáda preskupuje na východe krajiny svoje sily. Doplnil, že nejde o organizáciu novej ofenzívy, ale obrany územia.

Podľa Porošenka nie je ľahké zachovávať prímerie s proruskými separatistami, pretože "teroristi sa stále snažia provokovať" ukrajinské sily.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.