Gasparego nadväzuje na tradície prvého ochotníckeho divadla

Divadlo Gasparego Foto: Divadlo Gasparego

Liptovský Mikuláš 16. septembra (TASR) – Liptovskomikulášske divadlo Gasparego nadväzuje už viac ako desaťročie na tradície Gašpara Fejérpataky-Belopotockého, zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla, ktoré uviedlo v roku 1830 práve v Liptovskom Mikuláši satirickú komédiu Jána Chalupku Kocúrkovo.

"Našimi predchodcami zaužívaný názov Divadlo Gašpara Fejérpataky-Belopotockého sme sa pri príležitosti 10. výročia nášho nového divadla rozhodli pre časté účasti na zahraničných festivaloch premenovať a výrazne zjednodušiť jeho výslovnosť," vysvetlil pre TASR člen hereckého súboru Mario Kermiet.

Stále veľmi mladé divadlo má už na svojom konte celý rad úspechov. "Predvlani sme získali už druhú Cenu za tvorivý čin roka na celoštátnej Scénickej žatve. Pred pár týždňami sme ju mali opäť na dosah za inscenáciu Osamelý západ. Vynahradili nám to pozvania na viaceré prestížne festivaly," pokračoval.

"Usilujeme sa spracovávať súčasných dramatikov, zatiaľ najmä zahraničných a prinášať nášmu publiku predstavenia, ktoré ešte na Slovensku neboli vôbec uvádzané alebo len veľmi málo. Zakaždým sa snažíme hľadať aktuálnu tému, ktorá nejakým spôsobom zasiahne uvažujúceho diváka," skonštatoval Kermiet.

Zároveň spresnil, že Gasparego tvoria piati herci, dvaja režiséri, dramaturgička a technik. "Aj keď sme sa postupom času personálne vyprofilovali, neustále sme otvorení pre ďalších nadšencov ochotníckeho divadla na rýdzo dobrovoľnej báze," dodal s tým, že sa môžu dlhodobo spoľahnúť na ústretovú pomoc mesta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.