Poslanci budú v parlamente rokovať najmä o návrhoch z dielne MF SR

Minister financií Peter Kažimír Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 16. septembra (TASR)- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú dnes rokovať o niekoľkých návrhoch zákonov z dielne rezortu financií.

Jedným z nich je aj novela zákona o správe majetku štátu, ktorej cieľom je zoptimalizovať a zefektívniť správu nehnuteľného majetku štátu. Tento cieľ by sa mal dosiahnuť prostredníctvom centralizácie správy nehnuteľného majetku štátu, centrálnou evidenciou majetku štátu vrátane informácií o jeho využívaní a tiež odbúraním formálnych a administratívnych prekážok pri nakladaní s majetkom štátu. "Aj napriek viacerým pokusom sumarizovať majetok štátu doteraz neexistuje komplexná evidencia nehnuteľného majetku štátu. Existuje len účtovná evidencia majetku vedená jednotlivými správcami, ktorá často nie je úplná," skonštatoval na úvod piateho rokovacieho dňa 37. schôdze minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) s tým, že vytvorením databázy štát získa komplexný prehľad o nehnuteľnom majetku.

Nezaradený poslanec Alojz Hlina počas rozpravy k tejto právnej norme uviedol, že je dobre, ak štát pripustil, že nemá majetok úplne zmapovaný. "Je dobré si to priznať. Nevylučujem, že pri tomto ministrovi sa to aj pohne. Ja, prípadne pán minister, mám určité podklady, môžem pomôcť zrýchlenému postupu. Podarilo sa zoskupiť informácie, kto, čo, si od koho prenajíma, kto, čo, komu prenajíma. A ja ušetrím dva sudy piva. Ja som povedal, že urobím taký takzvaný realitný portál, čo si, od koho a za čo štát prenajíma, že ho dám nejakým študentom za dva sudy piva urobiť," ponúkol pomoc ministrovi financií Hlina.

Počas dňa sa budú poslanci venovať aj vládnemu návrhu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, návrhu zákona o dani z motorových vozidiel, či vládnemu zákonu o dani z príjmov.

Sadzba dane z motorových vozidiel by sa mala znížiť a zjednotiť. Nastavenie tejto dane by malo viac zohľadňovať požiadavky podnikateľov v oblasti dopravy.

Novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja má zase ustanoviť mechanizmus dočasného pozastavenia prístupu do elektronického systému prepráv minerálneho oleja a alkoholických nápojov daňovému subjektu, ak má správca dane odôvodnenú obavu, že nesplatná alebo nevyrubená daň bude v rozsahu presahujúcom zloženú zábezpeku na daň, v čase jej splatnosti a vymáhateľnosti, nevymožiteľná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.