České hotelierstvo stavajú na nohy Číňania a Arabi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 16. septembra (TASR) - Číňania a Arabi vracajú život do českých hotelov. Portál iDNES uviedol, že najmä tým pražským sa v posledných desiatich rokoch nedarilo. Teraz však skupiny čínskych turistov a zahalených Arabov vystriedali Američanov a Európanov a do hotelového biznisu v Prahe opäť prúdia peniaze. Nie je to však len o turistoch. Spolu s nimi totiž do Česka prichádzajú aj investori z Ázie.

Najviditeľnejším vstupom ázijského investora do pražského hotela zostáva luxusný Mandarin Oriental. Hotel v mestskej časti Malá Strana kúpil v roku 2011 singapurský fond. Frédéric Le Fichoux z poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield povedal, že v súčasnosti postaviť hotel nedáva zmysel a nájsť hotel vhodný na kúpu nie je ľahké. Spoločnosť však pracuje na niekoľkých ázijských investíciách a niektoré z nich dovedie do úspešného konca ešte do konca tohto roku.

Investície do hotelov vlani v porovnaní s predchádzajúcim obdobím niekoľkonásobne vzrástli. Za kúpu desaťročia sa pokladá zmena majiteľa a dávny symbol českého luxusu, hotel InterContinental s 372 izbami. Kúpila ho spoločnosť Best Hotel Properties a jej akcionár J&T. Spolu s ním sa predali hotely za 5 miliárd Kč (181,30 milióna eur). A tento rok obchod pokračuje.

Dopyt investorov rastie tým, ako sa zvyšuje cena izieb, lebo to zvyšuje nádej, že sa investície rýchlejšie vrátia. Kríza trvala od roku 2009 do 2011, ale v pražských hoteloch klesla obsadenosť už od roku 2005, lebo izby pribúdali rýchlejšie, než rástol počet turistov.

Podľa poradenskej spoločnosti JLL teraz rastú tržby na izbu medziročne o 4 %. Vlani sa za jedno prenocovanie platilo priemerne 50 eur. Cena zaň sa však ešte stále nevrátila na predkrízovú úroveň, zostáva pod ňou asi o tretinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.