Dopujúci diskár Matej Gašaj spoznal svoj trest

Diskár Matej Gašaj. Foto: Slovenský atletický zväz

Bratislava 16. septembra (TASR) - Disciplinárna komisia SAZ udelila diskárovi Matejovi Gašajovi štandardný dvojročný trest za doping. Gašaj užil zakázaný preparát vo forme anabolickej látky dehydrochlórmetyltestosterónu a aj keď tvrdí, že nevedome, na fakte, že sa previnil, sa nič nezmenilo.

Pre slovenskú atletiku znamená Gašajov prípad jednu z mála škvŕn v snahe o čistotu a fair-play. "Treba si uvedomiť, že atletika je maximálne sledovaná a podstupuje sa v nej spolu s cyklistikou a plávaním najviac kontrol," povedal šéf SAZ Peter Korčok. "V našej členskej základni s číslom takmer 6000 je to ojedinelý prípad, navyše do úvahy pripadá aj možná nevedomosť atléta. Je mi samozrejme veľmi ľúto, každého osobitne, keď sa niečo také vyskytne. Navyše to vrhá tieň pochybnosti nielen na nás, ale na celý šport. Takéto prípady sa občas v krajinách objavia a je to len logické vyústenie antidopingového programu nasmerovaného na čistotu športu."

Málokedy sa stane, že sa zmení pri kontrolnej vzorke prvotný nález. "Takto sa brániť je finančne aj dosť nákladné, oceňujem však, že na disciplinárnej komisii Matej Gašaj nechýbal," dodal Peter Korčok. "Otáznym zostáva, ako na neho trest doľahne a či bude pokračovať aj ďalej. V jeho prípade však pociťuje slovenská atletika skôr škodu morálnu ako nejakú výkonnostnú, vzhľadom na jeho aktuálne výsledky."

Slovenskí atléti si pomaly navykajú na antidopingový program a jeho dodržiavanie. Peter Korčok: "Funguje nám aj doma a kontroly treba považovať za bežnú súčasť nášho športu. Samozrejme, monitorovanie v medzinárodnom programe aj v mimosúťažných mesiacoch by už nemalo nikoho z našej špičky prekvapiť."

Matej Gašaj užil zakázaný preparát a usvedčila ho vzorka odobratá na majstrovstvách SR v Banskej Bystrici 13. júla. Tridsaťdvaročný diskár nepožiadal o analýzu kontrolnej B-vzorky, a tak disciplinárna komisia už považovala analýzu A-vzorky v akreditovanom laboratóriu Svetovej antidopingovej agentúry WADA v rakúskom Seibersdorfe za konečnú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.