Štát má mať lepší prehľad o svojom majetku vďaka centrálnej evidencii

Minister financií Peter Kažimír Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 16. septembra (TASR) - Správa nehnuteľného majetku štátu sa má centralizovať. Vyplýva to z návrhu novely zákona o správe majetku štátu, ktorý dnes parlament poslal do druhého čítania. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

"Cieľom predloženého návrhu zákona je najmä optimalizovať a zefektívniť správu nehnuteľného majetku štátu. Tento cieľ by sa mal dosiahnuť prostredníctvom centralizácie správy nehnuteľného majetku štátu, centrálnou evidenciou majetku štátu vrátane informácií o jeho využívaní, a tiež odbúraním formálnych a administratívnych prekážok pri nakladaní s majetkom štátu," uviedol rezort financií v predkladacej správe.

Centralizovanou správou majetku sa má dosiahnuť optimalizácia jeho rozsahu a zefektívnenie jeho využívania správcami, odbremenenie správcov či zvýšenie odbornej úrovne zabezpečovaných činností prostredníctvom špecializácie zamestnancov. Zároveň má priniesť úsporu materiálových a finančných zdrojov, odstránenie duplicity v činnostiach správcov a efektivitu nakladania s prebytočným majetkom.

Centrálna evidencia majetku má zabezpečiť prehľad o majetku vo vlastníctve štátu, údaje o jeho skutočnom stave, množstve a štruktúre. V súčasnosti existuje podľa MF len účtovná evidencia majetku vedená jednotlivými správcami, ktorá často nie je úplná. "Nie je teda možné komplexne a objektívne posúdiť, či majetok, ktorý SR vlastní, nie je prebytočný, a teda, či náklady na jeho správu zbytočne nezaťažujú výdavkovú časť štátneho rozpočtu," zdôvodnil rezort.

MF SR tiež navrhuje rozšíriť doterajšiu funkcionalitu už existujúceho informačného systému registra ponúkaného majetku štátu. Podľa návrhu ponuky na odpredaj a prenájom majetku by sa tak po novom nemali zverejňovať v dennej tlači, ale centrálne na jednom webovom sídle. Predaj nehnuteľného a vybraného hnuteľného majetku štátu by malo byť možné realizovať formou elektronickej aukcie alebo osobitného ponukového konania. Majetok, ktorého primeraná cena presiahne 10.000 eur, by sa mal predávať iba v elektronickej aukcii, čím sa má dosiahnuť najlepšia kúpna cena.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.