Putin navrhol, aby sa mierové rokovania s Ukrajinou konali vo Viedni

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Viedeň 19. septembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin navrhol, aby dejiskom možných mierových rokovaní o riešení krízy na Ukrajine bola rakúska Viedeň.

Uviedol to v telefonickom rozhovore s rakúskym spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom, ktorého úrad o tom dnes informoval s spresnením, že asi 20 minút trvajúci telefonát sa uskutočnil vo štvrtok.

Podľa Faymanna z diskusie o vývoji na východe Ukrajiny vyplynulo, že "to vyzerá lepšie, ako naposledy, keď telefonicky hovoril s Putinom," aj keď "ešte stále nie sme tam, kde by sme chceli byť". Putin v rozhovore ocenil neutrálnu pozíciu Rakúska a vyhlásil, že Viedeň sa mu javí ako vhodné dejisko "potenciálnych mierových rokovaní s Ukrajinou," napísali dnes rakúske denníky. Ich informácie potvrdila aj Faymannova hovorkyňa.

Agentúra Reuters pripomína, že Rakúsko opatrne manévruje medzi dvoma pozíciami: zachovávaním solidarity s EÚ, ktorá Rusko za jeho počínanie na Ukrajine potrestala sériou sankcií, a udržiavaním otvorenej komunikácie s Moskvou.

Faymannova vláda síce pritvrdila svoju líniu voči Rusku, ale podnikateľské kruhy zachovávajú obvyklú otvorenosť voči partnerom v Moskve. Reuters v tejto súvislosti spomína Putinovu júnovú návštevu v Rakúsku, kde sa mu dostalo zo strany rakúskych podnikateľov vrelého prijatia aj napriek sankciám a ochladeniu vzťahov Ruska s EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.