Strojca úspechu Beatles by oslávil osemdesiatku

Na fotke z londýnskeho letiska skupina The Beatles aj s manažérom Brianom Epsteinom (vľavo), vedĺa neho: John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr a George Harrison. Foto: TASR/AP

Bratislava 19. septembra (TASR) – Fanúšikovia skupiny Beatles budú dnes spomínať meno Brian Epstein. Tento liverpoolsky rodák bol až do predčasnej smrti manažérom Beatles a podieľal sa na ich celosvetovom úspechu. Jeho meno sa na platniach neobjavovalo, prispieval však cennými radami aj umeleckými pokynmi.

Brian Epstain Foto: TASR/AP

Brian Epstein (*19.9.1934) vyrastal v dobre situovanej židovskej rodine, rodičia ho viedli k umeniu. Dedo Isaac sa vysťahoval do Anglicka z Poľska a v Liverpoole si otvoril obchod s nábytkom, v jeho obchodných aktivitách úspešne pokračoval aj syn Harry, Brianov otec. Brian chodil so školy s nechuťou, do roku 1950 vystriedal sedem škôl, ale ani jednu neukončil. Zaujímali ho iba dve profesie, módne návrhárstvo a herectvo. Otec bol proti.

Od šestnástich rokov pracoval ako predavač. Na konci 50. rokov sa stal vedúcim oddelenia gramofónových platní v novej pobočke otcovho obchodu. Beatová hudba a predaj platní boli až do stretnutia s Beatles iba časťou jeho záujmu, počúval skôr klasickú romantickú hudbu. Záujem mladej generácie o beatové skupiny, predaj singlov a nového nosiča, ktorým bola dlhohrajúca platňa, rástol a tak Epsteinovci otvorili ďalší obchod v centre Liverpoolu, kde bol Brian vedúcim. Popri práci písal pre časopis Mersey Beat oznamy, reklamy aj komentáre k platniam. Chcel, aby v jeho obchode boli všetky platne od klasiky cez džez, pop až beat.

Jedného dňa, 28. októbra 1961, prišiel do obchodu zákazník, ktorý chcel platňu My Bonnie s Tony Sheridanom a sprievodnou skupinou, ktorou mali byť akýsi Beatles. Epstein o nich ešte nepočul. Keď o pár dní zháňal túto platňu ďalší fanúšik, dal sa do hľadania a s prekvapením zistil, že tá skupina je z Liverpoolu. Tak sa šiel na Beatles pozrieť do Cavern Clubu. Tam sa zoznámili a Epstein sa dozvedel, že tú platňu nahrali v Nemecku. Ďalší deň objednal dvesto kusov. Od toho dňa bol s nimi v stálom styku a jedného dňa im ponúkol spoluprácu. Beatles ju prijali a v decembri 1961 podpísali zmluvu. Ani on ani oni netušili, že podpísali najvýznamnejšiu zmluvu vo svojom živote aj v dejinách popmusic.

Epstein bol známy svojou presnosťou, ktorá vraj zachádzala až do puntičkárstva. Väčšinu súkromného života až do smrti (predávkovanie drogami) obetoval práci so skupinou Beatles. Tí síce nesúhlasili vždy s jeho plánmi a nápadmi, ale ich životy a práca boli pokojnejšie a usporiadanejšie. Okrem Beatles stihol ešte Epstein manažovať aj ďalšie liverpoolske kapely Gerry & The Pacemakers, Billy J. & The Dakotas a The Fourmost.

Brian Epstein zomrel mladý, vo veku necelých 33 rokov 27. augusta 1967 v Londýne. Ďalšieho manažéra Beatles už nehľadali. V tú noc, keď sa dozvedeli o jeho smrti, John povedal: "Mám strach. Myslím, že teraz sa všetko zrúti."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.