Vzácna zhoda medzi Ruskom a USA v boji proti Islamskému štátu

Bojovníci Islamského štátu Foto: TASR/AP

Moskva 19. septembra (TASR) - Rusko podporuje návrh rezolúcie o boji so zahraničnými teroristickými ozbrojencami, ktorý Bezpečnostnej rade OSN predložil Washington. Informovala o tom dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Iľja Rogačov, riaditeľ jedného z odborov ruského rezortu diplomacie, pre Interfax spresnil, že návrh v predloženej podobe je pre Rusko prijateľný.

Spojené štáty dali do obehu návrh rezolúcie, ktorý od štátov žiada, aby predchádzali a znemožňovali verbovanie a pripojenie sa svojich štátnych príslušníkov k ozbrojeným extrémistickým zoskupeniam typu Islamský štát.

Ako uviedla agentúra Reuters, Washington dúfa, že 15-členná Bezpečnostná rada OSN návrh rezolúcie schváli jednohlasne na svojom zasadnutí 24. septembra.

Islamský štát - donedávna nazývaný Islamský štát v Iraku a Levante - je radikálna islamistická teroristická organizácia pôvodom z Iraku. Na území, ktoré sa tejto výbojnej skupine podarilo dobyť, vyhlásila moslimský kalifát, samostatný štát rovnakého mena - Islamský štát. Islamský štát ovláda aj rozsiahle oblasti v Sýrii.

Tento kalifát si nárokuje náboženskú autoritu nad všetkými moslimami na svete a snaží sa o vládu nad všetkými územiami obývanými moslimskými veriacimi - teda o obnovu kalifátu na území v čase jeho historicky najväčšieho rozsahu: severnej Afriky, Pyrenejského polostrova, Balkánu, Krymu, Kaukazu i časti Indie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.