Islamský štát ničí kultúrne bohatstvo historickej Mezopotámie

Ilustračné foto Foto: Wikipedia

Moskva 20. septembra (TASR) - Expanzia extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) v priebehu leta vyústila do nekontrolovaného plienenia tisícok archeologických a architektonických pamiatok nevyčísliteľnej kultúrnej hodnoty, predstavujúcich tisícročia dejín severnej Mezopotámie. Píše o tom agentúra RIA Novosti.

Trh s ulúpenými artefaktmi v oblastiach pod kontrolou IS podľa odhadov dosahuje výšku jednej miliardy dolárov. Ukradnuté predmety sa väčšinou pašujú cez slabo stráženú sýrsko-tureckú hranicu, ktorú radikálne džihádistické skupiny využívajú aj na presun bojovníkov a zbraní do konfliktných zón predovšetkým v Iraku a Sýrii.

Kultúrne poklady z asýrskeho, akkadského, babylonského či rímskeho obdobia čelia rabovaniu miestnych obyvateľov a zločineckých bánd, ktoré vojenským bossom z IS platia dane za právo odniesť tieto umelecké predmety z nechránených archeologických lokalít a stavieb cez teroristami kontrolované územia do zahraničia.

Sunnitskí militanti systematicky ničia šiitské hrobky a mešity, kresťanské kostoly, svätyne a pohanské chrámy, ktoré na základe svojej puritánskej salafistickej ideológie považujú za "modlárske" a "kacírske".

Pod kontrolou IS je tretina významných irackých lokalít a vyše 90 percent sýrskych nálezísk susedí s vojnovými zónami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.