Danko: Ako má SNS v regiónoch spolupracovať so štyrmi matovičovcami?

Andrej Danko Foto: TASR

Bratislava 20. septembra (TASR) – Predsedníctvo Slovenskej národnej strany (SNS) neodporučilo svojim členom spolupracovať v komunálnych voľbách s SMK, Mostom–Híd a extrémistickými stranami. Ale aj v ďalších prípadoch je spolupráca problematická. „Asi ťažko sa dá spolupracovať s politickými stranami, ktoré berú štátny príspevok, ale nemajú členskú štruktúru. Strana Igora Matoviča má štyroch členov. S kým máme v regiónoch Slovenska spolupracovať?" povedal v rozhovore pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

„Potom sú novovzniknuté strany, ako Sieť, ktorá nemá vybudované celoslovenské štruktúry, a ťažko sa s nimi dá v komunálnych voľbách spolupracovať. Celoslovenské štruktúry má vykryté najmä KDH a Smer-SD. Ale vznikajú rôzne koalície aj ďalších parlamentných strán, ako sú SDKÚ-DS a SaS,“ konštatoval. „V komunálnych voľbách vznikajú rôzne koalície a naše okresné organizácie majú v rozhodovaní autonómiu, ktorú rešpektujem. Máme uznesenie predsedníctva, že s extrémistickými stranami a stranami, ktoré presadzujú autonómiu, nespolupracujeme a pokiaľ ja viem, všetci to rešpektujú,“ dodal Danko.

SNS má podľa neho veľké množstvo kandidátov po celom území Slovenska, takže je ťažké hovoriť o prioritách. „Proti pánovi Hrnčiarovi, ktorý bol v parlamente za Híd a teraz je podpredsedom Siete, sme v Martine postavili nášho kandidáta Zdenka Kozáka, predstavili sme aj nášho kandidáta na primátora Trnavy Roberta Schmidta, podpredsedu Slovenskej živnostenskej komory,“ poznamenal.

V Banskej Bystrici má SNS spoločného kandidáta na primátora, Jána Noska, so Smerom-SD a SDKÚ-DS. „Naše okresné štruktúry podporili nezávislého kandidáta, ak sa k tomu pridávajú ďalšie strany, rešpektujem to. Inak v týchto voľbách vznikajú rôzne koalície strán, u ktorých by sa čakalo, že nebudú spolupracovať,“ poznamenal Danko. „Na jednej strane KDH, SDKÚ-DS s Hídom a Procházkom hovoria o boji proti Smeru-SD a Robertovi Ficovi a na druhej strane v štruktúrach s nimi spolupracujú. Vedel by som uviesť množstvo príkladov toho, ako tieto strany v nejakej etape so Smerom-SD spolupracovali,“ dodal.

Matovič: V komunálnych voľbách podporíme opozíciu

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča sa do regionálnych volieb nezapojili s odôvodnením, že sú subjektom určeným pre nezávislých kandidátov a tí môžu vo voľbách do Vyšších územných celkov kandidovať samostatne. Podľa Matoviča to však niektorí predstavitelia opozičných strán označili za nekonštruktívny prístup a v komunálnych voľbách sa preto rozhodli inak.

Igor Matovič hosťom v diskusnej relácii POLITIKA Tu a Teraz. Foto: Teraz.TV

"Vidíme, aká je opozícia na Slovensku roztrieštená, nedokážu spolupracovať ani v rámci jedného mesta, nie to ešte celého štátu. Preto sme si povedali, že vieme podporiť široké koalície, ak sa štyri z dnešných piatich parlamentných strán sa dajú dokopy. Táto ponuka sa týka iba miest," vysvetlil líder OĽaNO v relácii POLITIKA Tu a teraz 12. augusta. Dodal, že na dedinách považuje politickú podporu OĽaNO za zbytočnú, keďže tam nezávislých kandidátov voliči obvykle dobre poznajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.