Svinica bola v minulosti mestečkom s mýtnou a poštovou stanicou

Dedina Svinica ležiaca neďaleko Košíc má bohatú minulosť. V stredoveku bola poľnohospodárskym mestečkom s výsadou vyberania mýta, prechádzala ňou stará obchodná a poštová cesta. Neskôr sa tu rozvinuli s remeslá, bol tu obilný mlyn, papiereň i poštová stanica, ktorú dodnes pripomína erb obce. Na snímke murovaný kostol na vyvýšenine zvanej Na hore postavený v polovici 12. storočia sa, ktorý sa v románsko-gotickej podobe zachoval dodnes. Foto: TASR/Roman Hanc

Svinica 20. septembra (TASR) – Dedina Svinica ležiaca neďaleko Košíc má bohatú minulosť. V stredoveku bola poľnohospodárskym mestečkom s výsadou vyberania mýta, prechádzala ňou stará obchodná a poštová cesta. Neskôr sa tu rozvinuli remeslá, bol tu obilný mlyn, papiereň i poštová stanica, ktorú dodnes pripomína erb obce.

"Vo Svinici prepriahali kone dostavníkov, ktoré za čias kráľov nosili poštu od Varšavy po Budapešť. Koč s pohoničom sa na základe historickej pečate stal súčasťou nášho erbu," vysvetlil starosta obce Ľubomír Šimko.

Názov Svinica naznačuje, že v minulosti sa jej obyvatelia zaoberali chovom ošípaných. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1276. Na vyvýšenine zvanej Na hore vybudovali ešte v polovici 12. storočia murovaný kostol, ktorý sa v románsko-gotickej podobe zachoval dodnes. Pri ňom sa rozkladalo pôvodné osídlenie s feudálnym panským dvorom. Na protiľahlom kopci Várhegy stál hrad, strážiaci vstup do Olšavskej doliny cez Dargovský priesmyk, čoskoro však zanikol.

Ako poľnohospodárske mestečko s právom mýta sa Svinica spomína v roku 1454. Koncom 15. storočia sa obyvatelia premiestnili k potoku, bližšie k obchodnej ceste z Košíc na Ukrajinu. Charakter mestečka stratila Svinica na prelome 16.-17. storočia.

Obec v priebehu stáročí vlastnili rôzne šľachtické rody, naposledy patrila Forgáčovcom. Im patrili majetky, poľnohospodárska pôda, lesy a dedina aj v prvej polovici 20. storočia, kedy v južnej časti dediny vysadili park a vybudovali kaštieľ, pri potoku postavili mlyn, pílu, hájovňu. V druhej svetovej vojne počas bojov o Dargovský priesmyk väčšinu obyvateľov evakuovali, no aj tak pri prechode frontu a po ňom zahynulo 15 ľudí.

V súčasnosti má dedina 890 obyvateľov. Keďže leží zhruba 20 kilometrov od Košíc na štátnej ceste E50, jej poloha láka Košičanov kúpiť si tu nehnuteľnosť. V uplynulých rokoch došlo v obci v rámci projektov s použitím eurofondov k rekonštrukcii miestnych komunikácií, výstavbe mostov a lávok, verejného osvetlenia, rekonštrukcii obecného úradu a kultúrneho domu, či výstavbe detského ihriska. S podporou Úradu vlády SR vybudovali multifunkčné ihrisko. Postupne tiež dochádza k rekonštrukcii budovy materskej a základnej školy.

Obec vzhľadom na chýbajúce finančné zdroje stále nemá dobudovaný vodovod a kanalizáciu, čo okrem iného brzdí snahu udržať alebo pritiahnuť do Svinice mladé rodiny. "Obec má plány výstavby nájomných bytov pre mladých a sociálne slabšie rodiny, a ak nie je vodovod, je to problém z hľadiska kolaudácie," konštatuje starosta. Vodovod a kanalizácia tak ostávajú prioritou do budúcna.

Okrem stredovekého kostola so vzácnymi freskami je Svinica známa konaním celookresnej prehliadky v ľudovom speve Dargovská ruža, v septembri sa tu koná festival Staré umenie a história Abova. V katastri obce sa nachádzajú tri prieskumné vrty, ktoré potvrdili výdatný zdroj geotermálnej energie, jeho využitie sa však už roky pre rôzne problémy odkladá. Zo športovej činnosti je pozoruhodné úspešné fungovanie hokejového klubu Hockey Team Svinica, ktorý vyhral obidva doterajšie ročníky regionálnej Amatérskej hokejovej ligy v Čani (AHL-Čaňa).

Fotogaléria: Obec Svinica

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.