Nezamestnaný Slovák je v priemere bez práce 950 dní

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 25. septembra (TASR) - Viac ako polovica nezamestnaných Slovákov je podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR evidovaná na úrade práce viac ako jeden rok.

V priemere strávi nezamestnaný Slovák v evidencii uchádzačov o zamestnanie viac než dva a pol roka. Vo svojej najnovšej analýze to uviedli analytici Poštovej banky na základe údajov ÚPSVR.

"Slovensko patrí dlhodobo medzi krajiny Európskej únie (EÚ) s najvyššou mierou nezamestnanosti," konštatuje analytička Poštovej banky Dana Vrabcová. V lete tohto roka nezamestnanosť na Slovensku podľa ÚPSVR dosiahla 12,6 % a podľa Eurostatu bolo bez práce 13,8 % ekonomicky aktívnych Slovákov.

Vysoká nezamestnanosť má negatívne dosahy nielen na samotných nezamestnaných, ale aj na ekonomiku. "Ľudia bez práce znamenajú nižšiu spotrebu domácností, a teda aj nižšie tržby obchodníkov, ako aj nižšie daňové príjmy štátu. A naopak, vyššie výdavky na sociálne dávky," vysvetľuje Vrabcová.

Analytici sa pozreli na to, koľko strávia na úradoch práce občania iných krajín. Na základe údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) za rok 2013 zistili, že najkratšie, a to len niečo vyše dvoch mesiacov, sú bez práce Austrálčania. "Menej ako pol roka trvá nájdenie si novej práce aj nezamestnaným Kanaďanom a Nórom. Dôvodom je zdravý pracovný trh s dostatkom príležitostí na pracovné uplatnenie sa, ale aj spôsob nastavenia podpory a dávok," uviedla Vrabcová.

Nezamestnaný Slovák podľa údajov OECD je evidovaný na úrade práce v priemere až 31,7 mesiaca, čo predstavuje 950 dní. Spomedzi nezamestnaných Slovákov sú na úradoch práce najdlhšie, až viac ako 34 mesiacov, evidovaní ľudia nad 55 rokov. Naopak, najrýchlejšie si dokážu nájsť prácu Slováci vo veku do 19 rokov, a to najmä muži. Aj im to však trvá až takmer jeden a pol roka. Mladé nezamestnané Slovenky vo veku do 19 rokov sú bez práce v priemere viac ako 21 mesiacov. To je podľa Vrabcovej vzhľadom na ich nízky vek skutočne dlhý čas. "Pomerne dlhý čas trávia na úradoch práce aj nezamestnaní Maďari, Česi a Švajčiari, a to takmer jeden a pol roka," dopĺňa Vrabcová s tým, že priemerné trvanie nezamestnanosti v krajinách OECD je 8,4 mesiaca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.