Opozícia počas mimoriadnej schôdza s návrhmi neuspela

NR SR, ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. septembra (TASR) - Voľby starostov a primátorov nebudú dvojkolové a poslanci Národnej rady SR môžu byť aj naďalej starostami, primátormi aj predsedami krajov. Parlament dnes totiž odmietol návrhy, ktorými chcelo KDH zaviesť dvojkolovú voľbu šéfov miest a obcí a tiež princíp jedného mandátu vo verejných funkciách.

Kresťanskí demokrati neuspeli ani s návrhom, aby verejní funkcionári nemohli počas výkonu ich funkcie vykonávať advokátsku prax. Neprešiel rovnako návrh, ktorým chcelo hnutie obmedziť plat funkcionárom vo viacerých verejných funkciách. KDH presadzovalo, aby verejní funkcionári mohli brať plat len za jednu funkciu.

S reguláciou platov verejných funkcionárov prichádza aj Úrad vlády SR, svoj návrh predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Počíta s tým, že poslanci NR SR, ktorí sú aj starostovia, primátori, šéfovia krajov či poslanci krajských zastupiteľstiev, by v budúcnosti mohli dostávať v plnej výške iba jeden plat. Za výkon každej ďalšej funkcie by mohli dostávať plat najviac v sume minimálnej mzdy.

Mimoriadne rokovanie zvolané z iniciatívy opozície sa skončilo hlasovaním o návrhu nezaradených poslancov, ktorý mal riešiť čistenie chodníkov v obciach. Najbližšie by sa mali poslanci zísť v snemovni na riadnej schôdzi v polovici októbra. V hre sú aj mimoriadne schôdze, na ktorých sa chce opozícia pokúsiť odvolať ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) aj premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.