Rusko poslalo komisii vyšetrujúcej pád malajzijského boeingu 24 otázok

Symbolický dvojkríž s vencom na mieste dopadu lietadla Boeing 777 letu MH 17 Malajzijských aerolínii na mieste dopadu pri obci Hrabove na východe Ukrajiny 9. septembra 2014. Foto: TASR/AP

Moskva 25. septembra (TASR) - Ruská Federálna agentúra pre leteckú dopravu (Rosaviacija) poslala medzinárodnej komisii vyšetrujúcej pád civilného malajzijského lietadla na Ukrajine list so zoznamom nezodpovedaných otázok, informovala dnes agentúra ITAR-TASS.

List poslal námestník riaditeľa Rosaviacije Oleg Storčevoj a obsahuje 24 otázok, ktoré podľa neho musia byť objasnené v priebehu vyšetrovania okolností a príčin nešťastia.

Medzinárodná komisia si má podľa Storčevoja vyžiadať údaje z prieskumných lietadiel a družíc Spojených štátov, Severoatlantickej aliancie a Ruska za účelom analýzy radarovej situácie v oblasti v okamihu pádu lietadla.

Otázky sa týkajú aj opatrení najvyššej priority a návrhov na analýzu leteckej a radarovej situácie, letového poriadku, údržby lietadla, ako aj návrh na preskúmanie zapisovača letových údajov a hlasového záznamníka z pilotnej kabíny.

Žena prezerá trosky lietadla Boeing 777 na poli pri obci Rozsypne na východe Ukrajiny 18. júla 2014. Foto: TASR/AP

Storčevoj vedie skupinu ruských špecialistov, ktorí sa zúčastňujú na vyšetrovaní nešťastia.

Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sa zrútil na východe Ukrajiny 17. júla v oblasti ovládanej proruskými separatistami. Z 298 ľudí na palube, ktorí pri nešťastí zahynuli, bolo 196 Holanďanov.

Trosky lietadla Boeing 777-200 malajzijskej spoločnosti na mieste nešťastia Foto: TASR/AP

Z predbežnej správy Holandskej bezpečnostnej rady (OVV), ktorú poverili vedením medzinárodného vyšetrovania, vyplýva, že lietadlo sa zrútilo po tom, čo sa rozlomilo vo vzduchu, pravdepodobne po zásahu "vysokým počtom vysokoenergetických objektov". Správa OVV z 9. septembra nehovorí o tom, že Boeing 777 zostrelila raketa, ani o tom, kto môže byť za tragédiu zodpovedný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.