NOVA navrhuje pre ľudí so sluchovým postihnutím komunikačné systémy

Daniel Lipšic Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. septembra (TASR) - Hnutie NOVA chce zákonom zadefinovať komunikačné formy pre ľudí so sluchovým postihnutím a hluchoslepotou a umožniť tiež kombináciu týchto foriem. Podľa poslanca Národnej rady SR Daniela Lipšica a europoslankyne Jany Žitňanskej by to zlepšilo život ľuďom s daným postihnutím. Návrh zákona o komunikačných systémoch osôb so sluchovým postihnutím a osôb s hluchoslepotou predložia na októbrovú schôdzu. Oznámili to na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR.

Žitňanská pripomenula, že v súčasnosti ľudia so sluchovým postihnutím a hluchoslepotou majú na Slovensku často problém s dorozumievaním, a to treba zmeniť. "Táto krajina dáva veľa peňazí na rôzne formy sociálnej inklúzie žiaľ aj na ľudí, ktorí nie sú celkom odkázaní na pomoc štátu. A na tých, ktorí to potrebujú, sa často nedostáva," povedal Lipšic. Zdôraznil, že ľudia s postihnutím potrebujú pomoc tých, ktorí majú v oblasti zdravia viac šťastia.

Návrh zákona z dielne odborníkov spolupracujúcich s hnutím NOVA má odstrániť bariéry v dorozumievaní. V návrhu ide podľa Žitňanskej o to, aby každý človek mal možnosť sa dorozumieť bez problémov. Právna norma otvára škálu viac ako 10 komunikačných foriem a dáva možnosť ich kombinovať, čím si človek môže vytvoriť vlastný komunikačný systém.

Podľa návrhu sa má pod komunikačným systémom rozumieť kombinácia dvoch alebo viacerých komunikačných foriem, ktoré osoby so sluchovým postihnutím a osoby s hluchoslepotou používajú na komunikáciu. Majú byť založené na slovenskom jazyku alebo slovenskom posunkovom jazyku. Komunikačné formy majú byť podľa zákona slovenský posunkový jazyk a ten aj v taktilnej forme, posunková slovenčina rovnako aj v taktilnej forme, prstová abeceda tiež v taktilnej forme, odzeranie, taktilná forma odzerania, prepis hovorovej reči, Lormova abeceda, daktylografika a Braillovo písmo s využitím taktilnej formy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.