Moskovský súd skonfiškoval akcie spoločnosti Bašnefť

Moskva 26. septembra (TASR) - Moskovský súd na žiadosť generálnej prokuratúry zhabal holdingu Sistema akcie ropnej spoločnosti Bašnefť.

Vladimir Jevtušenkov Foto: TASR/AP

Informovala o tom dnes agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na oficiálnu predstaviteľku prokuratúry Marinu Gridňovovú.

Na čele spoločnosti Bašnefť je vplyvný podnikateľ a miliardár Vladimir Jevtušenkov, na ktorého súd uvalil domáce väzenie pre podozrenie z prania špinavých peňazí.

Gridňovová vysvetlila, že počas previerok generálnej prokuratúry boli vo firme Bašnefť zistené závažné porušenia zákona v procese vyvlastňovania zariadení palivovo-energetického komplexu v uralskej republike Baškortostan. Dodala, že moskovský arbitrážny súd žiadosti prokuratúry vyhovel, vydal predbežné opatrenie a skonfiškoval akcie Bašnefti, ktoré vlastnili akciové spoločnosti ANK Bašnefť a Sistema Invest.

Po zverejnení týchto správ akcie holdingu AFK Sistema na moskovskej burze klesli o 13 percent a akcie Bašnefti o šesť percent, uviedla agentúra ITAR-TASS.

Agentúra Reuters uviedla, že spoločnosť Sistema v odmietla komentovať zhabanie svojich akcií.

Uvalenie domáceho väzenia na Jevtušenova vyvolalo v Rusku obavy z návratu zasahovania štátu do ekonomiky. Objavilo sa aj porovnávanie s prípadom bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ktorý strávil desať rokov vo väzení za podvod a vyhýbanie sa plateniu daní.

Samotný bývalý šéf ropnej spoločnosti JUKOS Michail Chodorkovskij pred časom v rozhovore pre ruský denník Vedomosti vyslovil predpoklad, že ropná spoločnosť Rosnefť, ktorá prejavila záujem o kúpu firmy Bašnefť, ponúkla na obchodných rokovaniach podmienky, ktoré Jevtušenkov odmietol.

"A tak bolo rozhodnuté, že sa bude postupovať dávno známou metódou," uviedol Chodorkovskij v narážke na vlastnú kauzu.

Médiá v súvislosti s tým pripomenuli, že prezidentom Rosnefti je Igor Sečin, dlhoročný spojenec a poradca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.