Maďarsko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu

Foto: TASR/AP

Moskva/Budapešť 26. septembra (TASR) - Maďarský prevádzkovateľ plynovodov FGSZ zastavil dodávky plynu na Ukrajinu.

Dôvodom je snaha o pokrytie domáceho dopytu. Informoval o tom internetový portál standartnews.com s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru ITAR TASS.

Firma FGSZ uviedla, že na neurčito pozastavuje dodávky plynu na Ukrajinu. Dôvodom rozhodnutia je narastajúci domáci dopyt po plyne, dodala maďarská spoločnosť. Dodávky na Ukrajinu boli prerušené vo štvrtok (25. 9.) popoludní.

Maďarsko podľa dohody dodáva Ukrajine 6,1 miliardy kubických metrov plynu ročne (16,6 milióna denne). Súčasťou dohody však je aj klauzula, že dodávky závisia od aktuálnych technických a obchodných podmienok.

Ukrajinský Naftogaz je prekvapený

Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz je prekvapená z kroku maďarského prevádzkovateľa plynovodov FGSZ Földgázszállító Zrt., ktorý zastavil dodávky plynu na Ukrajinu. Píše sa to vo vyhlásení ukrajinskej strany poskytnutom dnes agentúre MTI.

FGSZ vo štvrtok 25. septembra oznámila, že o 18.00 h na neurčité obdobie prerušila dodávku plynu na Ukrajinu prostredníctvom plynovodu, ktorý je nezávislý na plynovode Družba. Dôvodom prerušenia tranzitu podľa FGSZ je, že od dnešného dňa výrazne stúpli požiadavky na plyn v rámci Maďarska.

Naftogaz pripomína, že sa mu nepodarilo získať od FGSZ informácie o tom, prečo a dokedy prerušuje dodávky plynu. Podľa vyjadrenia ukrajinskej spoločnosti presvedčivé dôvody neposkytol FGSZ ani západoeurópskym plynárenským spoločnostiam.

Naftogaz vyjadril ľútosť nad týmto opatrením a súčasne vyzval maďarský partnerský podnik, aby plnil svoje zmluvné záväzky a právne normy Európskej únie. "Maďarské rozhodnutie je v rozpore so základnými princípmi jednotného energetického trhu EÚ," konštatuje sa vo vyhlásení Naftogazu.

Ukrajinská spoločnosť pripomína, že odstávka sa začala pár dní po pondelňajšej (22. septembra) budapeštianskej schôdzke maďarského premiéra Viktora Orbána s generálnym riaditeľom ruského Gazpromu Alexeja Millera, a vlastne iba niekoľko hodín pred berlínskymi rokovaniami Ukrajiny, Ruska a EÚ o plyne.

Maďarské Ministerstvo národného rozvoja oznámilo, že vláda urobí ďalšie opatrenia na zabezpečenie plynu pre maďarské obyvateľstvo a od dnešného dňa urýchli prípravu zásob plynu na zimu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.