P. HAVLIK: Konflikt na Ukrajine priviedol ruskú ekonomiku do stagnácie

Zľava ruský premiér Dmitrij Medvedev, ruský prezident Vladimir Putin, predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková a vedúci kancelárie prezidenta Ruskej federácie Sergej Ivanov. Foto: TASR/AP

Bratislava/Viedeň 27. septembra (TASR) - Konflikt na Ukrajine dostal ruskú ekonomiku do stagnácie s pochmúrnymi vyhliadkami v strednodobom horizonte. Napísal v analýze Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické porovnávanie ekonóm Peter Havlik. "Sankcie zo strany USA a EÚ už prinášajú pre ruskú ekonomiku negatíva, ako je zhoršená investičná klíma, rastúci únik kapitálu, pokles investícií a nízky rast HDP," zdôraznil Havlik.

Ruská ekonomika v prvom polroku rástla len necelé 1 % z HDP. Koncoročný výsledok by mal byť horší a veľmi blízky nule. Najmä preto, že aj čistý export, ako komponent HDP, bude takmer nulový. "Nižšie ceny ropy spôsobili pokles ruského exportu. Klesá aj import do krajiny, čo súvisí s poklesom zahraničných investícií a domáceho dopytu," vysvetlil Havlik.

V Rusku rastú ceny a s nimi inflácia, ktorá je na hranici 10 %, a znižuje reálne mzdy. Jediným ukazovateľom, ktorý sa vyvíja pozitívne, je nezamestnanosť. Dosahuje úroveň len 5 % a ukazuje sa, že Rusku začínajú chýbať pracovné sily, ktoré musia kompenzovať imigranti zo Strednej Ázie, Zakaukazska, Moldavska a Ukrajiny.

Podľa Havlika ruská ekonomika potrebuje z dlhodobého hľadiska zlepšenie podmienok pre investorov, diverzifikáciu, ktorá zníži závislosť od vývozu surovín a modernizáciu. "Pokiaľ však bude pokračovať spor s EÚ a USA, modernizačné ambície Ruska ostanú nenaplnené. Dôvodom bude najmä nízky prílev zahraničných investícií, ktorý nevyváži mobilizáciu všetkých dostupných domácich zdrojov," uzavrel Havlik.

kva vs

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.