Katalánci budú 9. novembra rozhodovať o svojej nezávislosti

Starý pán sedí na vozíku zabalený do zástavy "estelada", ktorá symbolizuje nezávislosť Katalánska. Foto: TASR/AP

Madrid 27. septembra (TASR) - Šéf katalánskej autonómnej vlády Artur Mas podpísal dnes dekrét o vypísaní referenda o nezávislosti od Španielska na 9. novembra, informovala agentúra Reuters.

Centrálna vláda v Madride považuje referendum za protiústavné a sľúbila, že ho zablokuje. Španielsky premiér Mariano Rajoy zvolal na pondelok mimoriadnu schôdzku kabinetu s cieľom formalizovať spochybnenie referenda na ústavnom súde.

Katalánsky parlament 19. septembra veľkou väčšinou hlasov udelil Masovi právomoc vyhlásiť referendum. Už vtedy sa očakávalo, že hlasovanie v 7,5-miliónovom Katalánsku sa bude konať 9. novembra.

Mas trvá na tom, že Katalánci musia mať rovnaké právo vyjadriť sa k otázke nezávislosti, aké tento týždeň mohli uplatniť Škóti, ktorí sa napokon rozhodli pre zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Na rozdiel od Škótska by prípadné katalánske referendum nespustilo proces oddelenia tohto regiónu od Španielska. V prípade, že sa referendum bude konať a voliči v ňom podporia myšlienku nezávislosti, Mas bude mať - ako tvrdí - dostatočný politický mandát, aby o tejto otázke seriózne vyjednával s madridskou vládou.

Španielska ústava však zakazuje referendá, ktoré by sa konali len v jednej časti krajiny. Experti preto predpovedajú, že hlasovanie napokon z tohto dôvodu zablokuje španielsky ústavný súd.

Podľa prieskumov je za uskutočnenie referenda väčšina Kataláncov, ale v otázke nezávislosti sú rozdelení na približne dva rovnaké tábory. Stúpencov odtrhnutia od Španielska by však výrazne ubudlo, ak by Katalánsko malo prísť o ekonomické výhody vyplývajúce z členstva v EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.